19.5. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Z belgické nákladní dráhy „B logistics“ se stala „Lineas“ Se změnou jména končí dřívější nákladní společnosti belgických drah poslední spojení ke státnímu koncernu SNCB. Nemění se jen jméno, tvrdí předseda představenstva Geert Pauwels. Lineas má být zcela novou společností s budoucností.
Silniční doprava
18.5. – Středočeské hejtmanství pořídí troje takzvané dynamické váhy, umístí je v létě na silnice, kam často zajíždějí těžké vozy. Váhy mají bránit přetěžování silnic, fungovat budou na silnicích druhé třídy v Říčanech u Prahy a Neratovicích a Ovčárech na Mělnicku. Kraj také chce pořídit téměř 90 inteligentních ukazatelů rychlosti a osm úsekových radarů. Informoval o tom mluvčí kraje Pavel Lochař.
18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.
16.5. – V Říčanech a okolí bude platit zákaz tranzitu kamionů. Rozhodnutí o zákazu je již pravomocné. Město teď už jen musí dát nainstalovat dopravní značky, poté začne zákaz platit. Řidiči, kteří nemají v místě nakládku nebo vykládku, nebudou smět oblastí projíždět a hrozí jim pokuta. Zákaz se týká například i silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1 z Říčan a okolí.
Tento měsíc má Evropská komise předložit návrh první části tzv. silničního balíčku, která bude zahrnovat úpravu pravidel pro přístup na trh, sociálních předpisů a zpoplatnění infrastruktury. A v jeho rámci by měla být formulována i všeobecně platná pravidla ochrany trhu, jež jsou nyní řešena prostřednictvím národních předpisů typu MiLoGu či Loi Macron.
Podíl silniční dopravy neustále roste a dopravci jsou proto nuceni své individuální výkony nejen zvyšovat, ale i ekonomicky optimalizovat. Zaklínadlem druhé dekády třetího tisíciletí je zkratka TCO (Total Costs of Ownership – celkové provozní náklady). Jak k této výzvě přistupuje značka Volvo Trucks, o tom jsme se mohli přesvědčit na jejich modelech FH a FM.
Německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb vstoupil v březnu razantně do segmentu přeprav na poslední míli. Ve světové premiéře představil stavebnici skříně Van Body V.KO Dry určenou pro vozidla s hmotností od 3,5 do 6,0 tuny. Jeho nabídka tak nyní sahá od nástaveb pro lehká užitková vozidla přes distribuci na střední vzdálenosti až po návěsy pro dálkovou dopravu.
7.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarské spolkové dráhy (SBB) a Svaz silniční nákladní dopravy (ASTAG) chtějí silnici a koleje účinněji propojit a posílit „kombinovanou mobilitu“. Cílem je zvýšit přednost švýcarského hospodářství se silným oborem nákladní dopravy a nalézat nové možnosti nasazení pro logistiku zítřka.
7.5. – Evropská komise ke kauze kartelu výrobců nákladních vozů zveřejnila rozhodnutí o vyrovnání, které je oproti podobným případům nezvykle krátké: obsahuje zhruba třicet stran textu, zatímco jindy čítá text 100 až 200 stran. Dokument EK nicméně uvádí všechny podstatné detaily o tom, jakým způsobem automobilky při vytváření kartelové dohody postupovaly a jak poškozovaly pravidla volné soutěže na trhu.
4.5. – DKV Euro Service nabízí od dubna jako první zahraniční poskytovatel tankovacích a servisních karet možnost následné úhrady mýtných poplatků za využívání chorvatských dálnic provozovaných společnostmi Hrvatske autoceste d.o.o. (HAC) a Autocesta Rijeka-Zagreb d.d. (ARZ) pro vozidla nad 3,5 tuny.