9.4. – Francouzský výrobce letecké techniky Airbus Helicopters podepsal smlouvu na prodej 50 vrtulníků H160 se soukromou čínskou dopravní společností GDAT. Firmy kontrakt uzavřely při návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně. O podpisu informovala francouzská firma, hodnotu kontraktu nezveřejnila.
Aktuálně
9.4. – Nový most přes Jizeru v Semilech, který je součástí krajské silnice 289, zřejmě letos hotový nebude. Veřejnou zakázku na jeho rekonstrukci musí Liberecký kraj zopakovat, všechny nabídky překročily maximální možnou cenu 74,215 milionu korun včetně DPH. Řekl to mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Kraj tak soutěž zrušil a novou podle něj vypíše hned, jak uplyne lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí výběrové komise.
8.4. – Stavbaři letos dokončí na nově budovaném úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem hrubé stavby většiny ze 40 mostů. Hotovo je v úseku 42 procent všech stavebních prací. Na stavbě denně pracují až stovky strojů a obdobný počet lidí. Vyplývá to z informací, které novinářům za sdružení Via Salis sdělila Daniela Pedret. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Kvůli stavbě jsou na různých místech krátké či delší uzavírky, objížďky nebo zpomalení.
8.4. – Evropskému výrobci letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 11 procent na 127 strojů. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Výsledek podle ní odráží tlak, pod nímž jsou dodavatelské řetězce. Airbus odmítl věc komentovat, oficiálně odbytová čísla zveřejní 11. dubna, stejně jako konkurenční Boeing.
8.4. – Skupina klimatických aktivistů ve Švýcarsku se včera přilepila k vozovce dálnice poblíž vjezdu do Gotthardského tunelu. Policie musela klíčovou dopravní spojnici severní a jižní části země dočasně uzavřít, na místě se tak v době Velikonoc vytvořily dlouhé kolony, informovala agentura DPA. Už před protestní akcí hnutí Renovate Switzerland se kvůli hustému provozu způsobenému velikonočními svátky před severním portálem tunelu vytvořila zácpa dlouhá 15 kilometrů. Podle policie se odehrávaly potyčky mezi nervózními řidiči a šesticí přilepených aktivistů, policisté nakonec členy skupiny po 30 minutách odvedli a zatkli.
7.4. – Rozvíjející se automatizace v dopravě má široké využití. Jmenujme například ochranu života řidiče ve ztížených či nebezpečných podmínkách nebo řešení nedostatku řidičů v překladištích či depech. V technologicky vyspělých zemích jako USA, Izrael či Japonsko probíhá velice aktivní vývoj technologií pro dálkové řízení silničních vozidel. V České republice se výzkumu v této oblasti věnují například experti z Centra dopravního výzkumu (CDV) a společnost Roboauto. V rámci jejich společného projektu vzniká řídicí stanoviště operátora dálkově řízeného vozidla, který představuje v praxi vysoce uplatnitelný produkt. Zájem o něj projevují zájem zákazníci jak v tuzemsku, tak zejména v zahraničí. Projekt podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) v programu Ministerstva Dopravy DOPRAVA 2020+ částkou 20,4 milionu korun.
7.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury včera podle agentury AFP podepsal příslušnou smlouvu v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.
7.4. – Středočeští radní včera schválili vítěze prvních tendrů na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou jezdit po dobu deseti let od 1. prosince 2024. Jsou jimi ČSAD MHD Kladno, Transdev Střední Čechy, ČSAD Benešov, Okresní autobusová doprava Kolín, ČSAD Střední Čechy, Autobusy Karlovy Vary a Arriva Střední Čechy. S návrhem ještě musejí souhlasit krajští zastupitelé a pražští radní, aby mohly být uzavřeny příslušné smlouvy, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
6.4. – Stát plánuje v letošním roce zahájit stavbu 105 kilometrů dálnic a 18 kilometrů silnic I. třídy. Díky velké rozestavěnosti budou v příštích letech narůstat počty nově otevřených úseků dálnic. Letos se tak otevře 15,4 kilometru, příští rok až 118 kilometrů. Novinářům to dnes řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Loni bylo v Česku zprovozněno 21,2 kilometru dálnic.
6.4. – Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit částečně též prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se podle sdružení CZ Biom v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na rekordních téměř 7 miliard metrů kubických. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. V Česku se loni biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v dopravě dle Českého plynárenského svazu z více než třetiny.