​Nebankovní financování vzrostlo meziročně o desetinu

​Nebankovní financování vzrostlo meziročně o desetinu

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 115,46 miliardy Kč, to je o 9,6 procenta více než ve stejném období roku 2015. Na financování firemních investic a provozu bylo určeno 92,42 miliardy Kč a na financování zboží či služeb pro domácnosti 23,04 miliardy.

Členské firmy asociace uzavřely v letošních třech kvartálech 560 621 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1 372 338 aktivních smluv. Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního třetího čtvrtletí 245,07 miliardy Kč. „Ve třetím čtvrtletí pokračoval růstový trend, který pozorujeme po celý rok. Tahounem celkového navýšení je vývoj v oblasti financování automobilů. Objem prostředků, které naše členské společnosti poskytly v prvních devíti měsících roku na nové osobní vozy, meziročně vzrostl o 38 procent,“ řekl Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 40 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Silný meziroční nárůst, o 20,2 procenta, asociace zaznamenala v leasingu movitých věcí, jehož celková hodnota dosáhla 41,24 miliardy Kč (měřeno výší pořizovacích cen financovaných movitých věcí u patnácti největších společností). Objem podnikatelských úvěrů se pohyboval na stejné úrovni jako ve stejném období loňského roku, když činil 35,18 miliardy Kč, což představuje meziroční pokles o 0,4 procenta (také zde jde o trend vypočtený z výsledků patnácti vedoucích firem oboru). V rámci leasingu movitých věcí posílil svou pozici operativní leasing – v prvních devíti měsících roku mu náleželo 58,8 procenta trhu (loni v tomto období to bylo 51,3 procenta).

V oblasti factoringu se meziročně zvýšil objem prostředků, které členské společnosti poskytly klientům, o 12,7 procenta na 15,94 miliardy Kč. Zároveň však došlo k poklesu celkového objemu pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA o 9,6 procenta na 86,5 miliardy Kč.

V kategorii financování domácností jsou letošní výsledky asociace ovlivněny skutečností, že od druhého čtvrtletí loňského roku působí společnost CETELEM, bývalá členská firma ČLFA, jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance, a její výsledky jsou proto zohledňovány ve statistikách bank. Zatímco celkově tak v oblasti financování domácností zaznamenala asociace meziroční nárůst jen o 2,2 procenta na 23,04 miliardy Kč, při zohlednění absence výsledků společnosti CETELEM šlo v rámci spotřebitelských úvěrů o nárůst o 13,5 procenta.

Leasingový trh táhne pronájem automobilů

Členové ČLFA uzavřeli v prvních třech kvartálech letošního roku nejvíce kontraktů na financování auto-mobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 63,88 miliardy Kč. Na nové osobní vozy z toho bylo určeno 33,12 miliardy Kč, přičemž loni v této době to bylo 23,99 miliardy. Prostřednictvím členů ČLFA bylo financováno 43 procent všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v letošních prvních devíti měsících, přesně šlo o 82 890 vozů.

Tomáš Johánek

spinner