Přepravní firmy i e-shopy kvůli Vánocům rozšířily distribuci

Přepravní firmy i e-shopy kvůli Vánocům rozšířily distribuci

14.11. - Přepravní firmy i e-shopy letos kvůli očekávanému rekordnímu předvánočnímu provozu rozšířily své distribuční sítě. Vedle navýšení přepravní kapacity přibyla i výdejní místa a počty doručovatelů. Balíková firma PPL otevřela první vlastní výdejní místo, Alza rozšířila vlastní přepravní službu AlzaExpres a Zásilkovna nedávno otevřela tři nová logistická centra. Pošta před Vánoci najala 5000 brigádníků. Vyplývá to z aktuálních informací firem.

Přepravci očekávají další nárůst předvánoční přepravy balíků kvůli vyššímu objemu prodejů e-shopů. Ty letos odhadují zvýšení předvánočních tržeb o 15 procent na 50 miliard Kč.

Česká pošta najala letos před Vánoci zhruba 5000 brigádníků. Pošta očekává, že v předvánočním období přepraví na 15 milionů balíků, loni od října do prosince to bylo 14 milionů balíků. Během standardního období přepravuje pošta 150 000 až 200 000 balíků denně, tedy do šesti milionů balíků měsíčně. V listopadu a prosinci by to letos mělo být zhruba 316 000 balíků denně.

Společnost DPD CZ kvůli ekologickému rozšiřování služeb v současnosti v Praze testuje doručování zásilek pomocí pěších kurýrů, kteří zvládnou doručit balíčky až na 40 adres v průběhu čtyřhodinové směny. Cyklokurýr naopak využívá elektrokolo a doručuje zákazníkům na pěších zónách a v centru Prahy a Plzně. Ještě letos chce společnost otestovat také koloběžku. Firma letos doručuje prostřednictvím 1100 kurýrů a k dispozici má 900 výdejních míst Pickup.

Jeden z největších e-obchodníků Alza.cz nedávno rozšířil vlastní přepravní službu AlzaExpres do dalších měst Středočeského kraje, na Slovensku začal zavážet celý Bratislavský kraj a v Maďarsku hlavní město Budapešť. Pro masivní rozšíření přeprav nakoupila firma 45 aut Mercedes Benz Sprinter se skříňovou nástavbou. Od října také nabrala 150 řidičů.

Doručovací služba Zásilkovna na konci léta otevřela nové logistické centrum v Praze. Průměrná kapacita nového depa je 600 000 přepravených zásilek měsíčně, během vrcholu sezóny v době předvánočních nákupů může měsíční kapacita překonat hranici jednoho milionu. Letos otevřela Zásilkovna nová depa ještě v Hradci Králové a v Ostravě. Celkové investice do nových distribučních center dosáhly téměř deset miliónů korun.

(čtk)

spinner