18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.
Aktuálně
16.5. – RŽD Logistic a její dceřiná společnost Far East Land Bridge (FELB) ve spolupráci s podnikem TransContainer od prvního květnového týdne zdvojnásobily počet tranzitních kontejnerových vlaků vypravovaných přes rusko-mongolský hraniční uzel Nauški. Týdně partneři nasadí dva vlaky. Trasa začíná v čínském Čchang-ša a vede dále přes území Mongolska, Ruské federace, Bělorusko a Polsko do severoněmeckého Hamburku.
16.5. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsala smlouvu se sdružením firem Hochtief, Strabag a Avers na opravu pražského Negrelliho viaduktu. Opravy začnou nejdříve v červenci. Správa železnic již předala stavebním firmám staveniště. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci nebudou vlaky přes most jezdit na Masarykovo nádraží a budou končit v zastávce Praha – Bubny.
16.5. – V Říčanech a okolí bude platit zákaz tranzitu kamionů. Rozhodnutí o zákazu je již pravomocné. Město teď už jen musí dát nainstalovat dopravní značky, poté začne zákaz platit. Řidiči, kteří nemají v místě nakládku nebo vykládku, nebudou smět oblastí projíždět a hrozí jim pokuta. Zákaz se týká například i silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1 z Říčan a okolí.
16.5. – Zprostředkování dvou obchodů hlásí realitně poradenská firma 108 AGENCY. Ve VGP Parku Olomouc zajistila pronájem skladových kapacit pro Nagel Česko a v průmyslovém parku Logicor v Novém Mestě nad Váhom vyhledala a zajistila pronájem prostor pro TPL Slovakia.
15.5. – Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Informoval o tom zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
15.5. – Praha se postupně stává leteckým uzlem pro spojení mezi Čínou a střední a východní Evropou. Potvrdilo to i jednání mezi ministrem dopravy Danem Ťokem s předsedou čínského úřadu civilního letectví Feng Čeng-linem. Schůzky se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny.
10.5. – Na počátku května byla v Evropě zavedena expresní služba UPS Express Critical® zaměřená na přepravu zásilek s kritickým časem dodání, vyžadující zvláštní zacházení, jako například náhradní díly nezbytné pro let letadla či chirurgické nástroje potřebné pro operační sál. Tým UPS prostřednictvím nepřetržitého kontaktního centra (24/7) vyhodnotí požadavky na přepravu, určí možné alternativy a realizuje přepravní řešení zohledňující nároky na čas i náklady.
10.5. – Správa železniční dopravní cesty slavnostně zahájila druhou část modernizace stanice Karlovy Vary. Projekt zahrnuje v současné době dokončenou první etapu – demolici a výstavbu výpravní budovy – a právě zahajovanou rekonstrukci kolejiště. Jejím cílem je zlepšit technický stav nástupišť a přístřešků a zajistit zvýšení bezpečnosti a komfortu přepravy cestujících.
10.5. – Česká republika bude od letošního září připravená na zavedení jednotného elektronického mýta. Takzvané EETS úspěšně otestovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s provozovatelem tuzemského mýtného systému, společností Kapsch. Zavedení Jednotného evropského mýta po ČR požaduje Evropská unie. Systém má umožnit kamionům projíždět celou Evropskou s jedinou mýtnou palubní jednotkou.