Vydání 22/2022

Vydání DN č. 22

27.10. - Výběr článků z DN č. 22 přineseme 14. listopadu.

(red)

​Elektronické obchodování stále běží, globální změny však již pociťuje

Boom e‑commerce, který podpořila pandemie koronaviru, začíná zpomalovat. A blíží se vánoční sezóna, na kterou se firmy připravují s velkým předstihem. Letos však vstupuje do hry řada faktorů, jejichž vývoj se dá těžko odhadovat. To vše představuje pro obor e‑commerce a logistiku výzvy, na které je třeba reagovat.

​Prodej automobilů v EU letos zřejmě opět klesne

Vzhledem k tomu, že se očekává, že se trh s automobily v EU letos sníží o více než čtvrtinu ve srovnání s úrovní před rokem 2019, vyzvala Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) k vytvoření politického rámce, který by umožnil jak oživení trhu, tak přechod na nulové emise.

​Urbanway URBANWAY Hybrid CNG pro udržitelnou mobilitu

Společnost IVECO Bus navazuje na uvedení 12m dlouhého městského autobusu URBANWAY Hybrid CNG na trh na začátku letošního roku a představuje nyní novou hybridní technologii u kloubové verze URBANWAY poháněné zemním plynem, což je další krok vpřed ve vývoji nabídky energetického mixu.

Zeptali jsme se Martina Marka, provozního ředitele společnosti DODO Group

V současné době se zaměřujete především na poskytování služeb v segmentu B2B. Jaký je zájem klientů o vaše služby na pozadí měnící se ekonomické situace, respektive mění se v této souvislosti nějak jich požadavky na vás?

​DPD testuje rojové roboty pro depo budoucnosti

Autonomní vozidla, která se rojí po podlaze haly rychlostí až deset metrů za sekundu a ukládají zásilky s přesností na míru: na první pohled to může znít jako sci‑fi, ale v depu 250 společnosti DPD v Kolíně nad Rýnem ve čtvrti Porz se to již stalo realitou.

Packeta: Jsme partnerem pro doručování zásilek do celého světa

Zásilkovnu zná v České republice téměř každý. V současné době především díky červeným Z-BOXům, které jsou dnes „na každém rohu“. Zásilkovna ale není „jen“ česká firma — je součástí skupiny Packeta Group, která doručuje zásilky do 34 zemí.

Zeptali jsme se Františka Brože, tiskového mluvčí ho společnosti Košík.cz

Letos jste rozšířili svou síť i o jižní Moravu. Jaké je vaše stávající pokrytí České republiky a jaké další novinky chystáte?

Shoptet: Do Česka přichází trend D2C, firmy obcházejí prostředníky

Co spojuje nápojáře Kofolu, pivovar Svijany, slovenské pálenky, bezpečnostní firmu Jablotron, nebo tradiční dorty Marlenka? Ti všichni naskočili na vlnu „direct to consumer”, tedy obchodní model, který jde za zákazníky napřímo díky vlastnímu e‑shopu.

Bezpečnost na prvním místě! Řidiči PPL se zdokonalují ve zvládání krizových situací

Nečekané dopravní situace dokážou překvapit i ty nejzkušenější řidiče, kterými jsou například řidiči kamionů, hromadné městské dopravy či přepravních služeb. Pro posílení bezpečnosti na silnici a zvýšení kvalifikace svých řidičů proto balíkový přepravce PPL CZ navázal dlouhodobou spolupráci s Autoklubem České republiky.

Zeptali jsme se Ing. Matyáše Vitíka, tiskového mluvčího České pošty

V jakém stádiu je budování nového třídícího centra v Mošnově?

Ing. Aleš Willert: Letos očekáváme další růst, především díky akvizicím nových zákazníků

Společnost C.S.CARGO loni výrazně zvýšila tržby a otevřela také nové logistické areály. Výhled na letošní rok i další plány nám přiblížil její generální ředitel Ing. Aleš Willert.

​EP podpořil plán infrastruktury pro alternativní paliva

Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) uvítala minulý týden hlasování Evropského parlamentu, který podpořil ambiciózní a komplexní nařízení o infrastruktuře pro alternativní paliva (AFIR), jež má pomoci dekarbonizaci komerční silniční dopravy.

Praha hostila mezinárodní železniční konferenci IRFC 2022

Ve dnech 5. až 7. října 2022 se v Praze uskutečnil již 7. ročník mezinárodní železniční konference IRTFC, tentokrát pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka, udělenou v rámci předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2022.

Moravskoslezský kraj se terminálem v Mošnově propojuje s evropskými přístavy

Za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora města Ostravy Tomáše Macury a zástupců majitelů i významných společností z oblasti logistiky byl minulý týden slavnostně zahájen provoz terminálu kombinované dopravy „Terminál Mošnov“.

Eurowag uzavřel strategické partnerství se skupinou JITpay Group

Společnost Eurowag, přední celoevropský poskytovatel integrovaných řešení v oblasti komerční silniční dopravy, uzavřela strategické partnerství se skupinou JITpay Group. JITpay je německý poskytovatel platebních služeb, který se specializuje na oblast logistiky. Eurowag díky partnerství rozšíří svoji nabídku služeb o řešení pro diskontování faktur, digitalizovanou fakturaci a správu pohledávek. V rámci strategického partnerství získal Eurowag v JITpay menšinový podíl s možností jeho případného navýšení, pokud to regulační orgány schválí.

spinner