Vydání 6/2019

​Přístup silničních dopravců na britský trh se do konce roku zřejmě nezmění

Před dvěma týdny v Bruselu Styčný výbor IRU pro EU jednal o blížícím se brexitu. Přestože podoba a termín vystoupení Velké Británie z Evropské unie zůstávají stále otevřené, zdá se, že do konce roku 2019 přístup silničních dopravců na britský trh zůstane s výjimkou kabotáže stejný jako doposud.

​Poslední šance na projednání balíčku ve stávajícím EP

Na programu Evropského parlamentu dne 27. března je i jednání o silničním balíčku. „Je to poslední šance, aby parlament ještě v tomto funkčním období zahájil trialog, tedy přijal svůj obecný přístup; Rada ministrů už ho má,“ upozornil tento týden generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

​Termín zavedení smart tachografů by bylo vhodné posunout

Styčný výbor IRU pro EU jednal v Bruselu o tachografech 2. generace, pro jejichž zavedení je stanoven jako termín letošní 15. červen.

​Začala soutěž Renault Truck v hospodárné jízdě

Pátý ročník soutěže Optifuel Challenge právě začíná a společnost Renault Truck opět vyzývá řidiče z celého světa, aby se zúčastnili soutěže v hospodárné jízdě a ukázali své dovednosti za volanty vozidel dálkové řady T.

​Schmitz Cargobull ukáže návštěvníkům letošní baumy řadu novinek

Výrobce přípojných vozidel a výměnných nástaveb Schmitz Cargobull představí na veletrhu stavebních strojů bauma 2019 nový sklápěcí návěs S.KI s termální izolací, model S.KI s novým plastovým obložením a novou sklápěcí nástavbu s elektrickým posuvem plachtového krytu.

​Pro pojištění platí od ledna nová pravidla

Prvním dnem letošního roku vstoupil v účinnost § 9a zákona č. 111/1994 Sb., který byl včleněn do uvedeného zákona jeho novelou. Sám zákon č. 304/2017 Sb. vstoupil v účinnost již dnem 4. října 2017, pro uvedené ustanovení však byla ponechána delší legisvakanční lhůta.

​Akceptační síť Eurowag v ČR se rozšířila o 81 stanic Benzina

Eurowag, přední poskytovatel platebních řešení v Evropě a registrovaný poskytovatel EETS, rozšířil svou akceptační síť v České republice o 81 vybraných čerpacích stanic Benzina poskytujících prvotřídní služby pro kamionovou dopravu po celé zemi.

​Rekordní objednávka 37 autobusů IVECO Crossway NP

Objednaných 37 autobusů Crossway Natural Power (NP) je určeno pro dopravní společnost Beltrame Group a dodány budou správním orgánům aglomerace Dracénie Regional Council (DPVA) do konce letošního roku.

​Koncept EQV kombinuje bezemisní mobilitu s působivou jízdou

Na autosalonu v Ženevě se uskutečnila světová premiéra prvního čistě elektrického transportéru v prémiovém segmentu. S Konceptem EQV Mercedes-Benz kombinuje bezemisní mobilitu s působivými jízdními vlastnostmi, maximální funkcionalitou a estetickým designem. V plánu společnosti Mercedes-Benz je také sériová verze vozu založená na Konceptu EQV, která bude poprvé odhalena na letošní frankfurtské Autoshow.

​ČD Cargo zvýší zabezpečení svých lokomotiv pomocí ETCS

ČD-Telematika vybaví flotilu lokomotiv nákladního železničního dopravce ČD Cargo mobilní částí evropského vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System) Level 2 od společnosti Alstom. Jedná se o první velkou sérii modernizace existujících vozidel tímto zařízením v České republice. ČD-Telematika pro tuto zakázku uzavřela konsorcium se společností AŽD, partnerem pro národní zabezpečovací technologie a měření rychlosti.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - březen 2019

SPEDICE

AFI – PŮL STOLETÍ ZASTUPOVÁNÍ ZÁJMŮ LETECKÉ SPEDICE

The Airfreight Institute (AFI) – pracovní orgán letecké spedice FIATA – dosáhl významného milníku, 50 let zastupování zájmů leteckých speditérů celého světa. FIATA vzpomene toto výročí na svém stém zasedání v Curychu 29. března. AFI urazil dlouhou cestu od svého založení v roce 1969 stejně jako spediční obor. AFI měl své první zasedání 17. července 1970. Ve stejném roce letadlo Boeing 747, populárně zvané Jumbo, absolvovalo svůj první komerční let. Zatímco již jen 540 těchto letadel zůstává nasazováno i v současnosti, AFI stále letí velmi vysoko při naplňování své mise zastupovat zájmy členů.

​Největší změna nás v letošním roce čeká v oblasti zajištění celního dluhu

Brexit, nová obchodní dohoda mezi EU a Japonskem a elektronizace celního řízení. To jsou jen některá z aktuálních témat, o nichž jsme hovořili s vedoucím oddělení metodiky celního řízení ve společnosti PST CLC Petrem Škapou. V oboru se pohybuje víc než dvacet let a je také předsedou Celní skupiny Svazu spedice a logistiky. Proto už v úvodu našeho rozhovoru jasně, stručně a výstižně připomněl: „Celničina“ je o třech elementárních věcech: celní hodnotě, sazebním zařazení a původu zboží – a samozřejmě hlavně o lidech.

spinner