​Koncept EQV kombinuje bezemisní mobilitu s působivou jízdou

​Koncept EQV kombinuje bezemisní mobilitu s působivou jízdou

Na autosalonu v Ženevě se uskutečnila světová premiéra prvního čistě elektrického transportéru v prémiovém segmentu. S Konceptem EQV Mercedes-Benz kombinuje bezemisní mobilitu s působivými jízdními vlastnostmi, maximální funkcionalitou a estetickým designem. V plánu společnosti Mercedes-Benz je také sériová verze vozu založená na Konceptu EQV, která bude poprvé odhalena na letošní frankfurtské Autoshow.

Mezi technické přednosti vozu patří dojezd až 400km a rychlonabíjení poskytující dojezd 100km už za 15 minut strávených u nabíjecí stanice. Koncept EQV navíc nabízí maximální možnou úroveň komfortu v interiéru a velkou funkcionalitu danou rozličnými možnostmi uspořádání sedadel.

Koncept EQV se pyšní širokou škálou možného využití. V oblasti osobní dopravy budou rodiny a sportovní nadšenci těžit z jeho funkcionality a flexibility. Pro účely VIP přepravy se hodí široký výběr výbavy a skutečně působivý komfort na palubě.

„Mercedes-Benz Vans neustále pracuje na elektrifikaci svého produktového portfolia. Koncept EQV je naším dalším krokem. Nabízí všechny typické vlastnosti, na které jsou zákazníci Mercedes-Benz v tomto segmentu zvyklí, které zde předpokládají a oceňují. S plně elektrickým pohonem má Koncept EQV jasnou budoucnost jak při rodinném využití, tak cestování nebo VIP přepravě. Obzvlášť velkou radost máme z faktu, že budeme brzy schopni nabídnout sériovou produkci založenou právě na tomto konceptu,“ vysvětlil Wilfried Porth, člen představenstva Daimler AG Human Resources a ředitel Labor Relations v Mercedes-Benz Vans.

Koncept EQV je součástí neustálého vývoje technologické značky EQ. Tuto značku založil Mercedes-Benz v roce 2016 představením Konceptu EQ. V roce 2017 na IAA vývoj pokračoval Konceptem EQA a v září 2018 společnost uvedla svůj první sériově vyráběný model, elektricky poháněné SUV EQC. Koncept EQV nyní rozšíří modelovou řadu prémiových MPV na osm vozů.

Motor umožňuje dojezd až 400km

Koncept EQV má kompaktní pohonnou jednotku (eATS) na přední nápravě o výkonu

150 kW. Elektrický motor, převodovka s pevným převodovým poměrem, chladicí systém a výkonová elektronika tvoří kompaktní celek.

Energie je dodávána lithium-iontovou baterií. Díky kapacitě 100 kWh je maximální dojezd 400km podle výrobce zcela realistický a díky maximální rychlosti 160 km/h je zajištěn maximální požitek z jízdy i mimo město.

Vůz může být pohodlně nabíjen doma pomocí Mercedes-Benz wallboxu nebo z běžné domácí zásuvky. Pro větší pohodlí je k dispozici také funkce rychlonabíjení: během pouhých 15 minut u nabíjecí stanice lze vůz nabít pro dojezd zhruba 100 kilometrů.

Funkcionalita a variabilita

MPV značky Mercedes-Benz splňují nejpřísnější požadavky na funkcionalitu a variabilitu. V těchto oblastech neslevuje ani plně elektrická varianta. Díky instalaci baterie pod podlahou není vnitřní prostor jakkoliv omezen.

Například při vybavení šesti jednotlivými sedadly proto poslouží Koncept EQV jako reprezentativní shuttle, který beze zbytku splňuje všechny požadavky VIP přepravy. Další varianty konfigurace sedadel přetvářejí vůz v praktického rodinného pomocníka nebo v přepravník sportovního a outdoorového vybavení. S Konceptem EQV přináší Mercedes-Benz extrémně flexibilní plně elektrický vůz, který lze vybavit sedmi či dokonce osmi místy k sezení.

(lan)

Foto: Daimler

spinner