​Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy

​Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy

22.4. - Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy. Smlouva je uzavřená nebo úspěšně projednaná s více než 80 procenty obcí. Některé budou platit více, některé méně než dosud. Hejtmanství nastavilo nová, jednotná pravidla. Plán nadstandardního rozsahu dopravy má pro letošní rok 958 z 1144 obcí v regionu. V několika případech zatím dohoda uzavřena nebyla, jde mimo jiné o statutární města Kladno a Mladá Boleslav. V případě, že jednání nebudou úspěšná, omezí kraj, respektive organizátor dopravy IDSK, rozsah spojů. Po dnešním jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.

Takzvané Standardy dopravní obslužnosti (SDO) nastavují podle vedení kraje spravedlivý a transparentní poměr spolufinancování dopravní obslužnosti ve středních Čechách. "Obcím byl nový plánovaný koncept představen již v první polovině roku 2021. Do konce roku totiž byla dopravní obslužnost zajišťována na základě smluv uzavřených krajem, jednotlivými obcemi a dobrovolnými svazky obcí přímo s dopravci. Nebyl v tom však žádný systém," uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

Podle něj nová pravidla zohledňují nejen počet obyvatel obcí, ale také význam linky na obslužnosti lokality a četnost spojení. "V některých případech byl obcemi deklarován nesouhlas s navrhovanou výší příspěvků, přičemž většinově byl nalezen vzájemně akceptovaný kompromis, spočívající v úpravě rozsahu provozu, ať již jeho redukcí nebo jinou optimalizací. Předpokládáme, že i s těmito obcemi uzavřeme jednání do konce června," doplnil Borecký.

Mluvčí Kladna Vít Heral už dříve sdělil, že vedení města nevidí důvod, proč dotovat krajskou dopravu z městského rozpočtu. Zastává názor, že město má platit své linky a kraj též. Kladnu a Mladé Boleslavi kraj opětovně předloží nabídku dohody, rozsah případného omezení spojů v případě neúspěšného jednání ještě hejtmanství analyzuje. Kvůli nesouhlasu některých obcí s novým systémem už byl upraven rozsah dopravy například na Rožmitálsku, kraj připravuje úpravy také na Podbrdsku, Mnichovohradišťsku, Dobrovicku, Stochovsku a v dalších částech regionu.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner