​Stát vloni dopravcům za slevy vyplatil 3,85 miliardy korun

​Stát vloni dopravcům za slevy vyplatil 3,85 miliardy korun

1.4. - Slevy v dopravě pro studenty a seniory vloni stály 3,85 miliardy korun. Meziročně je to o 1,7 procenta více, rok však opět ovlivnila covidová omezení. Největší část kompenzací dostaly České dráhy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Před koronavirou krizí vyšel roční účet za slevy na 5,8 miliardy korun. Ode dneška platí místo dosavadních 75procentních slev z jízdného snížené 50procentní slevy. Ty by podle odhadů měly vyjít státní rozpočet na 3,9 miliardy Kč ročně, ovšem bez covidových omezení.

Největší část kompenzací v loňském roce stát vyplatil Českých drahám, které inkasovaly za slevy přes 1,5 miliardy Kč. Následoval RegioJet se 314 miliony Kč. Z autobusových dopravců dostala nejvíce středočeská divize Arrivy, která vloni vyfakturovala za slevy více než 146 milionů Kč.

Stát poskytuje slevy z jízdného pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Do konce letošního března mohli tito cestující využívat slevu 75 procent. Ode dneška si však už připlatí dvojnásobek, začíná totiž platit nové nastavení státních slev 50 procent z ceny jízdného.

Slevy 75 procent zavedla od září 2018 tehdejší vláda Andreje Babiše. Nynější vláda o snížení slev rozhodla v lednu. Současná koalice původní výši slev kritizovala jako nehospodárnou. Stát od začátku slev za ně dopravcům zaplatil více než 14 miliard korun.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Na některých linkách v Moravskoslezském a Zlínském kraji bude sleva 75 procent

Na některých autobusových linkách v Moravskoslezském a Zlínském kraji bude i nadále pro děti, studenty a seniory platit sleva 75 procent. Půjde o linky provozované společností Z-Group bus, kterými jezdí děti do škol a o víkendech do turistických oblastí. Informoval o tom Z-Group bus Miroslav Slaný.

Zachováme původní slevy jízdného, abychom nezvyšovali náklady na dojíždění do škol pro žáky a studenty a o víkendech podpořili turistický ruch, který zůstane pro tyto skupiny obyvatel stále dostupný," uvedl oblastní ředitel divize Morava Z-Group bus Jan Širc.

Sleva 75 procent zůstane na linkách 721380 a 820811 na trase Vsetín - Zlín - Brno u jízdenek do vzdálenosti 35 kilometrů. "Dopravce tak podpoří především dojíždění studentů mezi jednotlivými městy na trase," uvedl mluvčí. Zejména studenty dojíždějící do škol by mělo podpořit také zachování slevy na celé délce linky 910122 z Ostravy přes Rýmařov do Zábřehu.

Zachování slev na dalších linkách podpoří především turisty. "Na linkách 910120 a 850153 na trase Ostrava - Ovčárna a Malá Morávka, Karlov - Ovčárna zůstane sleva zachována u jízdenek do vzdálenosti 25 kilometrů. Nejvíce to ocení cestující ze záchytných parkovišť v Karlově na Ovčárnu," uvedl Slaný.

Při jízdě do vzdálenosti 25 kilometrů zůstane sleva také na linkách 910127 a 880133 na trase Ostrava - Rožnov pod Radhoštěm - Pustevny a Nový Jičín - Pustevny - Bílá. "Zachování původních slev bude mít největší význam pro cestující z Rožnova pod Radhoštěm na Pustevny, kdy ušetří především rodiny s dětmi," uvedl Slaný. Hlavně turisté ušetři také díky zachování slevy na celé délce linky z Českého Těšína a Třince do Horní Lomné.

(čtk)

Ilustrační foto: ČD

spinner