​Noví autobusoví dopravci budou v Pardubickém kraji jezdit od června 2022

​Noví autobusoví dopravci budou v Pardubickém kraji jezdit od června 2022

9.9. - Noví autobusoví dopravci, které Pardubický kraj vybral v opakovaném výběrovém řízení, začnou v regionu jezdit až v polovině příštího roku. Dřívější termín by mohl způsobit komplikace. Dopravci mají s hejtmanstvím smlouvy na deset let, náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš s nimi jednal o nejdůležitějších bodech budoucí spolupráce.

"Jednali jsme také o termínu zahájení provozu. Nástup nových dopravců jsme chtěli co nejdříve, je ale potřeba myslet na to, že nechceme vytvářet v dopravě zbytečné zmatky. Proto všichni dopravci zahájí provoz stejně, a to příští rok 12. června," uvedl Kortyš.

Kromě seznamu kontaktních osob kraj s dopravci řeší jízdní řády, smluvní záležitosti, vyúčtování či smluvní sankce. Probírala se i výše poplatků za vjezdy na autobusová nádraží, průběh školení týkající se komunikace s občany se zdravotním postižením, ale třeba také to, jakým způsobem se uskuteční pravidelné poskytování informací dopravců, především s ohledem na zajištění vozového parku a řidičů. Důležitým bodem jednání bylo téma certifikace odbavovacích zařízení ve vozidlech.

Pardubický kraj musel soutěž na autobusové dopravce v hodnotě 6,745 miliardy korun bez DPH opakovat, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni první tendr zrušil. Vadily mu požadavky kraje, které v soutěži omezily okruh potenciálních zájemců. Ve výběrovém řízení bylo území regionu rozdělen na osm oblastí. Na Jevíčsku, Litomyšlsku, Lanškrounsku a Orlickoústecku zvítězilo sdružení firem BusLine LK a BL14. Přeloučsko bude zajišťovat společnost Umbrella Coach & Buses, Poličsko společnost ZDAR. Na Chrudimsku bude i nadále jezdit Arriva Východní Čechy, Holicko zajistí firma Car-Tour. Námitky jedné z neúspěšných společností proti druhé soutěži ÚOHS zamítl.

(čtk)

Foto: Pardubický kraj

spinner