​Jihočeský kraj dá dopravcům na covidovou ztrátu z prvního čtvrtletí 29 milionů

​Jihočeský kraj dá dopravcům na covidovou ztrátu z prvního čtvrtletí 29 milionů

8.10. - Jihočeský kraj uhradí 11 autobusovým dopravcům ztrátu související s pandemií covidu za letošní první čtvrtletí. Rozdělí mezi ně přes 29 milionů korun, formou mimořádné zálohy. Kraj je ochoten podílet se na úhradě ztráty i železničním firmám. Rozhodli o tom radní, řekl po jednání krajský radní pro dopravu Antonín Krák.

"Jsem velice rád, že můžeme aspoň nějakým způsobem takhle trošku srovnat ten propad, který měli dopravci v prvním čtvrtletí, kdy byl covid v té nejvyšší síle. Jezdilo strašně málo cestujících a zároveň byla i veškerá hygienická opatření, která museli dopravci dodržovat: dezinfikovat autobusy, včetně ochrany řidičů a podobně," řekl Krák.

Kraj je připraven pomoci se ztrátami i vlakovým dopravcům, zatím se na něj žádný z nich neobrátil. Podle Kráka záleží na domluvě. "V minulém roce jsme drážním dopravcům pomáhali ztráty sanovat, dohodli jsme se na určité částce," dodal radní.

Letos v březnu kraj rozhodl, že zaplatí dopravcům 100 milionů korun jako náhradu za loňské ztráty spjaté s koronavirem. Většina peněz šla firmám provozujícím autobusy. Kvůli dopadům covidu zároveň kraj od 13. června omezil železniční dopravu. Šlo o víc než 60 vlaků, kraj tak ušetřil 16,5 milionu Kč.

(čtk)

Foto: LAN

spinner