​České dráhy koupily firmu Vydos Bus, chtějí tak ušetřit za náhradní dopravu

​České dráhy koupily firmu Vydos Bus, chtějí tak ušetřit za náhradní dopravu

5.4. - České dráhy (ČD) koupily vyškovského autobusového dopravce Vydos Bus. Firmu hodlají využít k zajištění náhradní dopravy při plánovaných výlukách nebo mimořádných událostech. Dráhy tak chtějí snížit náklady na náhradní dopravu i závislost na externích dodavatelích. Ještě letos se společnost Vydos Bus přejmenuje na ČD Bus. Cenu transakce firma nezveřejnila.

Ročně zaplatí ČD za náhradní autobusy až 900 milionů korun. "Vzhledem k množství výluk a potřebě zajištění náhradní dopravy pro nás bude rozšíření vozidlového parku o autobusy velkým přínosem, a to nejen z ekonomického, ale i z provozního hlediska," uvedl místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis Michal Kraus. Dráhy podle něj mohou koupí autobusového dopravce nejenom snížit náklady na zajištění náhradní dopravy, ale i závislost na externích dodavatelích.

Uzavření smlouvy o koupi stoprocentního podílu ve Vydos Busu v minulých dnech schválil řídicí výbor drah. Původní zakázky společnosti Vydos Bus budou podle nového majitele dokončeny ve stávajícím rozsahu, uvedly dráhy. Jedná se o zajištění MHD ve Vyškově a jednoho provozního souboru při výluce Brno - Adamov - Blansko. Ve firmě zůstávají také současní zaměstnanci.

Pod firmu Vydos Bus spadá osm desítek autobusů. "Rádi bychom postupně navýšili počet autobusů a samozřejmě i zaměstnanců, tedy především řidičů," řekl předseda představenstva Vydos Bus Adam Svojanovský.

Akciová společnost Vydos Bus vznikla rozdělením společnosti ČSAD Vyškov. Dopravce zajišťuje pravidelnou autobusovou dopravu v regionech Vyškov, Bučovice, Slavkov, a také nepravidelnou autobusovou dopravu. Od konce loňského roku 2021 se postupně zaměřuje na náhradní autobusovou dopravu pro ČD.

(čtk)

Ilustrační foto: IVECO

spinner