​Drone Helipad v Brně: 3L Robotics spojuje síly s Honeywell Aerospace a má podporu ESA

​Drone Helipad v Brně: 3L Robotics spojuje síly s Honeywell Aerospace a má podporu ESA

11.10. - Firma 3L Robotics, specializující se na vývoj řešení pro last mile delivery, dala dohromady tým inženýrů a spustila ambiciózní projekt - Drone Helipad, který má potenciál změnit způsob, jakým jsou zásilky doručovány v centru města Brna. Projekt byl oficiálně zahájen v minulém roce a již nyní získává mezinárodní uznání a podporu z řady institucí.

Drone helipad je inovativní řešení, umístěné na střeše budovy I, které potenciál zásadně změnit způsob, jakým probíhá doručování poslední míle. Helipad je navržen tak, aby umožnil dronům bezpečně a efektivně přistávat a předávat zásilky na střeše budovy I, a otevírá tak nové možnosti pro rychlou a spolehlivou doručovací službu, která může rychle reagovat na poptávku a snížit dopravní zátěž na silnicích.

3L Robotics a spolupráce s Honeywell

Jedním z klíčových momentů projektu Drone Helipad bylo partnerství s renomovanou firmou Honeywell, která je jedním z předních hráčů na poli vývoje leteckých technologií. Společně s Honeywell Aerospace 3L Robotics integrují své technologie do řídícího systému dronů, což umožňuje efektivnější a bezpečnější koordinací dronů a zaručení přepravních cest mezi jednotlivými helipady.

„Honeywell vyvíjí certifikovatelnou pozemní řídicí stanici, která pomůže ověřit dostupnost vertiportu, ověřit povětrnostní podmínky pro let a asistovat při letových operacích, včetně návratu na základnu,“ uvedl Jan Beran, Architekt pro CGS ze společnosti Honeywell

Honeywell má zkušenosti s řadou technologií potřebných pro pozemní řídicí stanice a svá řešení nadále inovuje prostřednictvím projektů v rámci SESAR 3. Tyto technologie budou hrát zásadní roli v budoucnosti letectví.

„Spojení naší expertízy v oblasti drone technology s know-how Honeywell Aerospace nám umožňuje posouvat hranice doručování zásilek pomocí dronů přímo na střechu budovy, a následně je transportovat dovnitř. Helipad pak dokáže zásilku předat dalšímu autonomnímu vozidlu a doručit jí až ke stolu adresáta,“ řekl CEO 3L Robotics Luboš Lněnička a dodal: „Jsme přesvědčeni, že naše spolupráce změní způsob, jakým lidé dostávají své zásilky.“

Podpora od European Space Agency

Dalším významným krokem pro 3L Robotics bylo představení projektu před komisí European Space Agency (ESA), která následně rozhodla podpořit tuto inovativní iniciativu. Tímto rozhodnutím se Drone Helipad dostal do prestižního Business Innovation Centra ESA, což otevírá nové možnosti pro financování a další vývoj a mezinárodní spolupráci.

„Tento zajímavý projekt je důkazem toho, jaké možnosti nabízí spojení technologií pro vesmírný průmysl a drone technologií na Zemi. Jsme rádi že jsme takovýto projekt mohli vybrat do našeho business Innovation centra,“ řekl Michal Kuneš, vedoucí Inkubátorů ESA BIC. „Spolupráce s ESA nám umožní získat důležité znalosti a zdroje, které budou klíčové pro úspěšný rozvoj našeho projektu,“ dodal Luboš Lněnička

Za projektem Drone Helipad stojí špičkoví inženýři z VUT

3L Robotics se může pyšnit tím, že projekt Drone Helipad vede tým zkušených inženýrů z Fakulty Elektrotechnické, podnikatelské a Stavební fakulty na VUT. Tento tým se již nyní postaral o dosažení úvodních návrhů a demo testu, které budou hrát klíčovou roli v dalším vývoji projektu.

Projekt Drone Helipad slibuje změnit průmysl doručování a otevřít nové možnosti pro rychlou a efektivní přepravu zásilek ve městech nebo i na vzdálené a těžko dostupné lokality. S partnerstvím s Honeywell Aerospace a podporou od ESA se 3L Robotics stává klíčovým hráčem v této inovativní oblasti.

Společnost 3L Robotics má své sídlo v Jihomoravském Inovačním Centru (JIC), které je známé svým podporováním inovací a technologického rozvoje, je ideálním místem pro mladé technologické firmy. JIC nabízí prostředí, které podporuje výzkum a vývoj, umožňuje spolupráci s dalšími technologickými firmami a poskytuje přístup k nejmodernějším technologiím a zdrojům.

(lan)

Foto: 3L Robotics

spinner