​Doprava a logistika v Německu trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu

​Doprava a logistika v Německu trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu

17.8. - Více než polovina společností v odvětví pozemní dopravy v Německu a více než 40 procent společností v odvětví skladování si stěžuje na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Vyplývá to ze čtvrtletního průzkumu mnichovského institutu Ifo. V odvětví dopravy a skladování jako celku 42,6 % společností uvedlo v červenci problémy s hledáním kvalifikovaného personálu. Jedná se o nejvyšší hodnotu od podzimu 2018 (46,3 %) a čtvrtý nejvyšší podíl od zahájení průzkumu v roce 2009.

Nejvyšší podíl kolem 47 procent byl mezi podzimem 2017 a jarem 2018. V dubnu letošního roku to bylo 29,3 %, o rok dříve jen 13,6 % a v posledním průzkumu před vypuknutím epidemie v lednu 2020 asi 33 %. Se začátkem pandemie se rozsah nedostatku kvalifikovaných pracovníků zpočátku výrazně snížil. Vzhledem k tomu, že logistické společnosti se zpočátku musely vyrovnat s mnoha problémy, na mnoha místech docházelo k přerušování či krátkodobé práci nebo dokonce propouštění. Jak se ale ekonomika zvedla, trendy v poslední době směřovaly spíše k nárůstu počtu zaměstnanců. Současný indikátor Ifo očekávání zaměstnanců ve dvou oblastech skladování a zasilatelství a také silniční nákladní dopravy je od března letošního roku opět v pozitivním očekávání a od dubna je velmi jasný. Společnosti, které chtějí najmout zaměstnance, jsou nyní opět ve většině. Vzhledem k tomu, že se covid krize týkala hlavně těch hospodářských odvětví, která mají s logistikou jen málo společného, může toto odvětví stěží těžit z pracovní síly z jiných odvětví. To platí především pro společnosti ze sektoru pozemní dopravy, a tedy především ze silniční nákladní dopravy. Počet společností, které tam vidí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, se od dubna do července zvýšil z 36,1 na 54,6 %. To je nejvyšší hodnota za dva roky. V dubnu 2018 zde bylo dosaženo rekordního podílu 60,6 %. A na začátku roku 2020, před vypuknutím epidemie, to bylo 47,4 %.

Společnosti v logistice v současné době hledají především obchodní zástupce a specialisty v oblasti managementu kvality a cel. Také potřebují stážisty, u nich však převládá o tento obor nezájem. Bohužel navíc mnoho kandidátů ve vstupních testech neuspěje, protože jejich obecné vzdělání je velmi špatné.

(SSL)

Foto: LAN

spinner