30. dubna 2012

PRAHA 30.4.- O patnáct nových nízkopodlažních autobusů rozšířil letos svůj vozový park největší autobusový dopravce v Moravskoslezském kraji, společnost Veolia Transport Morava. Kromě toho, že cestujícím na frekventovaných linkách usnadní nastupování, přispějí nová technika i ke snížení emisí, protože splňuje nejpřísnější emisní limity, uvedl v dubnu mediální zástupce Veolie Pavel Novák.
„Nová vozidla jsou vybavena mechanickou plošinou pro pohodlný bezbariérový nástup a výstup pro cestující na invalidním vozíku nebo rodiče s kočárky. Autobusy mají informační systém pro sluchově a zrakově postižené občany s vazbou na povelový vysílač nevidomého,“ řekl generální ředitel Veolia Transport Morava Miloš Hnilica. Celkem čtyřiačtyřicet nízkopodlažních autobusů celkem za 189,6 milionu Kč bude financováno z 40 procent z evropských zdrojů prostřednictvím Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Prvních 15 vozidel již dopravce uvedl do provozu loni na podzim, zbývajících 14 přibude příští rok. Jedná se o autobusy značek Iribus Iveco a SOR.
Mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek řekl, že peníze od Evropské unie na pořízení nových autobusů letos dostanou také další společnosti v kraji. ČSAD Karviná, ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek-Místek uvedou do provozu dohromady 16 nových vozidel. Další evropské peníze budou určeny na vozidla městských dopravních podniků. „Obměna vozového parku, která bude pokračovat i v roce 2013, zcela jistě přispěje k ekologizaci dopravy našeho regionu,“ uvedl v této souvislosti náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák.