Věci automobilové

Nákup ojetého vozidla bude bezpečnější

Nákup ojetého vozidla bude bezpečnější

Občanské sdružení Věci automobilové dosáhlo v připomínkovém řízení zapracování výrazných úprav do navrhovaného znění novely zákona 56/2001 Sb. Týkají se především přístupu do registru silničních vozidel, plošného zákazu stáčení tachometrů a připojení České republiky k evropskému systému EUCARIS. „Tyto úpravy budou mimo jiné znamenat významný posun v jistotách zákazníků při nákupu ojetého vozidla,“ uvedl na konci února předseda sdružení Pavel Foltýn.

Co se týče přístupu do registru silničních vozidel, nepodařilo se sdružení sice podle Pavla Foltýna dosáhnout takového stavu jako například u katastru nemovitostí, kam může nahlížet v podstatě každý, ale i tak se jedná o významný posun.

V připravované novele se v § 4 odst. 2 uvádí, že obecní úřad obce s rozšířenou působností poskytne na žádost údaje z registru silničních vozidel fyzické nebo právnické osobě, která prokáže právní zájem na poskytnutí údajů; právní zájem neprokazuje vlastník nebo provozovatel silničního vozidla, jedná-li se o údaje k tomuto vozidlu.

„V praxi to znamená, že nový majitel vozidla může po původním majiteli požadovat informace z registru ještě před vlastní realizací nákupu,“ řekl Pavel Foltýn. „Předejde se tak mnohým nedorozuměním, neboť registr obsahuje mimo jiné například údaje o vlastníkovi vozidla, registrační značku a datum jejího přidělení, datum první registrace, stát poslední registrace, údaje o technických prohlídkách, údaje o tom, zda záznam byl proveden na základě plné moci, a mnoho dalších informací, které jsou pro nového vlastníka důležité,“ dodal. Registrace vozidla, respektive jeho převod, se navíc bude moci realizovat pouze na základě kvalifikovaného souhlasu vlastníka a/nebo provozovatele vozidla se zápisem (s ověřeným nebo elektronickým podpisem nebo při osobním podání žádosti).

Zákaz manipulace s tachometrem

Dalším velkým posunem je konečné znění § 36 odst. 4, který upravuje problematiku tzv. stáčení tachometrů. „Našemu sdružení se podařilo prosadit jednověté ustanovení, které plošně zakazuje jakoukoli manipulaci s počítačem stavu ujeté vzdálenosti,“ řekl Pavel Foltýn. „Tedy žádné výjimky ve formě oprav nebo výměn tachometru. Každý neoprávněný zásah do tachometru tak bude považován za správní delikt s pokutou až 50 tisíc Kč pro fyzickou osobu a až pět milionů Kč pro osobu právnickou,“ dodal. Znění paragrafu 36 odstavce 4 je nyní už jednoznačné. „Stav počítače ujeté vzdálenosti silničního vozidla nesmí být pozměňován,“ uvádí se v něm.

Přístup k systému EUCARIS

Důležitý je také přístup České republiky k informačnímu systému EUCARIS, který je v podstatě zakot-ven v § 5 odst. 7 novely zákona 56/2001 Sb. „Podle tohoto ustanovení se Česká republika, respektive ministerstvo dopravy zavazuje zabezpečit automatizovanou výměnu údajů o silničních vozidlech, jejich vlastnících a provozovatelích podle právního předpisu Evropské unie,“ řekl Pavel Foltýn.

Systém EUCARIS podle něj za dobu své existence pomohl odhalit na území celé Evropy tisíce vozidel s právní vadou, především vozidla odcizená a vozidla s pozměněnými identifikátory.

(lan)

spinner