FIATA Multimodal Bill of Lading je dostupný jako open-source

FIATA Multimodal Bill of Lading je dostupný jako open-source

Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA) a Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN) oznámily oficiální vydání datového standardu elektronického multimodálního nákladního listu FIATA (eFBL).

Datový standard, vytvořený na základě mapování obchodovatelného multimodálního přepravního nákladního listu FIATA (FBL) s referenčním datovým modelem UN/CEFACT MMT, umožňuje výměnu dat nákladních listů standardizovaným způsobem což usnadňuje interoperabilitu mezi všemi druhy dopravy a zúčastněnými stranami v odvětví.

Datový standard, který je k dispozici prostřednictvím úložiště FIATA GitHub, je nabízen jako otevřený zdrojový kód pro všechny poskytovatele softwaru a zúčastněné strany v odvětví. FIATA očekává, že se její standard stane hlavním celosvětovým standardem pro všechny nákladní listy, přičemž upozorňuje na kompatibilitu s ostatními nákladními listy.

Datový standard eFBL je prvním výsledkem spolupráce FIATA a EHK OSN. Další tři standardní dokumenty FIATA jsou v procesu mapování s UN/CEFACT MMT RDM (referenční datový model pro multimodální dopravu Centra OSN pro usnadnění obchodu a elektronické podnikání). Příslušné datové standardy by měly být vydány do konce 2. čtvrtletí letošního roku: neobchodovatelný multimodální přepravní nákladní list FIATA (FWB), skladový list FIATA (FWR) a Spediční potvrzení o převzetí zásilky FIATA (FCR).

„Nyní používané standardy, včetně jediného globálního standardu pro elektronickou výměnu dat UN/EDIFACT, byly vyvinuty před více než 20 lety,“ uvedla výkonná tajemnice EHK OSN Olga Algayerová. „Norma, kterou nyní oznamujeme, vychází z rodiny referenčních datových modelů, které se mají stát novou generací globálních norem pro výměnu obchodních a dopravních informací, jež se budou používat v příštích 10 až 20 letech jako mezinárodní veřejné statky,“ dodala.

„FIATA je potěšena, že může být průkopníkem ve spolupráci s EHK OSN, která umožní standardizovanou výměnu dat podporující multimodální dopravu pro provozní účely, a to s využitím standardů UN/CEFACT jako základu pro usnadnění interoperability,“ řekl Stéphane Graber, generální ředitel FIATA. „FIATA se zavázala usnadnit bezproblémovou výměnu dat mezi speditéry a jejich průmyslovými partnery. Vydání datového modelu eFBL je velkým krokem na cestě k bezpapírovému obchodu, který by měl přinést prospěch všem účastníkům dodavatelského řetězce snížením nákladů, zvýšením bezpečnosti a zefektivněním,“ dodal.

(lan)

Foto: LAN

spinner