11. dubna 2012

Označování nových pneumatik štítky podle jejich výkonové a ekologické charakteristiky, které bude od listopadu povinné ve všech 27 zemích Evropské unie, by mělo přispět ke zpřehlednění aktuální nabídky na trhu. Jedním z výrobců, který nové nařízení bezvýhradně přivítal, je německý koncern Continental (viz DN 51/11).
Transparentní označení technické úrovně výrobků na trhu může skutečně přispět k tomu, že zákazníci začnou pneumatiky vybírat s cílem zvýšit bezpečnost své jízdy, řekl v polovině března na prezentaci nových pneumatik pro osobní vozidla nižší a střední hmotnostní třídy ContiPremiumContact 5 a ContiWinterContact TS 850 v Budapešti mluvčí německého výrobce Alexander Bahlman.
Povinnost se týká především obutí pro osobní vozidla, ale s menšími výjimkami se bude vztahovat prakticky na všechny pneumatiky. Štítky budou vyjadřovat kategorii valivého odporu (na stupnici A až G), brzdných vlastností na mokré vozovce (A až F) a tři stupně hlučnosti. Výrobci jimi mohou pneumatiky začít označovat letos od června a konkrétní hodnoty budou svým výrobkům přidělovat sami. V případě absence štítku musí být specifikace každé pneumatiky dostupná na prodejních místech a konkrétně uvedena na prodejních dokladech.
Bude už na jednotlivých členských zemích, jak budou výrobce postihovat za zneužití nebo porušení této povinnosti. Dosud však žádná z nich konkrétní sankce do svého právního řádu nezavedla. Prověrku toho, jak se nové nařízení podařilo uplatnit v praxi, Evropská komise plánuje až na jaro roku 2016.
Bude nutná účinná kontrola
Různá hodnota valivého odporu může podle údajů společnosti Continental vyústit v rozdíl spotřeby až o 0,15 litru na sto kilometrů (při průměrné spotřebě 6,6 litru). V ukazateli brzdných vlastností na mokré vozovce je mezi stupněm A a G rozdíl brzdné dráhy z 80 km/h až o 18 met-rů (viz graf). Štítky tak uživatelům poskytují dobré vodítko pro rozlišení prémiových a ekonomických pneumatik a poměru výkonu a ceny.
Naznačují také ideální určení konkrétního výrobku, ale rozhodně o něm zákazníkům nepodají vyčerpávající informace. Aby štítky skutečně mohly popsat tak složitý výrobek, jakým dnes pneumatiky jsou, bylo by podle Alexandra Bahlmana zapotřebí mnohonásobně více kritérií než jen tři. „Pro řidiče v severní a střední Evropě obzvlášť důležité informace o zimních vlastnostech například štítky nepokrývají vůbec,“ poznamenal.
Pro komplexní informace o pneumatikách jednotlivých výrobců Alexander Bahlman doporučil sledovat specializované testy odborných periodik, při nichž se vyhodnocuje až dvacet různých kritérií. Nezávislé testy redakce zveřejňují každoročně na jaře a na podzim. Na základě zkušeností s označováním zimních pneumatik se Alexander Bahlman vyslovil také pro důkladnou kontrolu systému ze strany úřadů a nastavení účinných sankcí.
Premiéry v Budapešti
Continental v Budapešti uspořádal první zastávku roadshow, na níž představil na trh nově uváděnou rodinu 26 velikostí pneumatik ContiPremiumContact 5 pro osobní vozidla nižší a střední třídy. Při jejich vývoji se výrobci podle jeho údajů při zvýšení celkové životnosti o 12 procent podařilo zkrátit brzdnou délku na mokré vozovce o 15 procent a valivý odpor o osm procent. S předstihem na akci novináře seznámil i s novými zimními pneumatikami ContiWinterContact TS 850, které uvede na trh před příští zimní sezonou.
Luboš Spálovský