ČESMAD Bohemia: Německé restrikce jsou nesmyslné, řidiči nejsou riziko

ČESMAD Bohemia: Německé restrikce jsou nesmyslné, řidiči nejsou riziko

16.2. - Německé restrikce vůči kamionům jsou nesmyslné, řidiči nejsou rizikem. V reakci na pondělní mnohakilometrové kolony u hranic řekl mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Víkendové testy podle dopravců vykázaly u řidičů pozitivitu pod jedním procentem. Dopravci proto nyní usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic, zároveň žádají vládu o řešení situace s Němci. Stát jedná o společném postupu i s okolními zeměmi.

Pondělí je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly. Německo považuje Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Na hraničních přechodech do Německa se tak od rána tvořily mnohakilometrové kolony. Nejdelší z nich na dálnici D8 tvoří až 25 kilometrů.

Dopravci se podle sdružení snažili přes víkend zařídit testování pro své řidiče. Ne všem se to však podařilo. Nutností tak podle nich nyní je navýšení testovacích kapacit na hranicích.

"Řidič kamionu potká při své cestě za týden jen několik lidí a všude jsou dodržována striktní opatření. Nedává smysl, aby byl jejich vstup do země podmiňován negativním testem. Už vůbec žádný smysl to nedává u tranzitujících vozidel. Síť testovacích míst v České republice praská ve švech, nelze se zaregistrovat na nejbližší dny," uvedl prezident sdružení Josef Melzer.

Sdružení situaci přirovnalo k předvánočním opatřením ve Francii při cestách z Velké Británie. Tehdy bylo z 33 000 testů provedených před opuštěním Británie pouze 102 pozitivních.

Dopravci žádají vládu, aby pokračovala v jednáních s Němci o uvolnění opatření pro kamiony. Podle premiéra Andreje Babiše Česko koordinuje postup se Slovenskem a Rakouskem. "Je otázka, jestli je to vůbec v souladu s vnitřním trhem. Ta jednání probíhají. My jsme jednou tu situaci zažili v první vlně. Usilujeme o nějaké řešení, aby tady nedocházelo ke kolapsu kamionové dopravy," podotkl Andrej Babiš.

Ministr dopravy Karel Havlíček v pondělí uvedl, že Česko požádá o zmírnění německých opatření vůči řidičům kamionů.

Německá opatření zasáhla i do osobní dopravy. České dráhy i RegioJet už o víkendu zastavily všechny své linky směřující do Německa. Provoz chtějí obnovit až po zmírnění restrikcí.

Hranice mohou nyní překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají pendleři v takzvané kritické infrastruktuře. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorské okresy začaly prověřovat, které profese přeshraničních pracovníků jsou důležité pro zemskou infrastrukturu. Jasno by mělo být do úterý, neboť od středy musí pendleři při kontrolách na hranicích spolu s negativním testem předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti.

(čtk)

Foto: Spolkové ministerstvo vnitra

spinner