1. června 2013

Na konci dubna proběhla na území Kraje Vysočina pětidenní kontrolní akce celníků zaměřená na pátrání po neprocleném zboží, na přepravu vybraných výrobků, jako jsou líh, lihoviny, tabák či tabákové výrobky, a na pašování drog. Oznámila to mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Hana Semorádová. Kontrol se zúčastnili i policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, kteří se zaměřili na odhalování nelegálního pobytu cizinců, nelegální migraci a pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách.
Akce probíhala na parkovišti v areálu Celního úřadu pro Kraj Vysočina, kam přímo z dálnice D1 celníci odkláněli kamiony, autobusy a další vozidla. Na parkovišti probíhala kontrola za pomoci speciálního mobilního rentgenu, který se využívá při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a při kontrole přeprav mezi členskými státy Evropské unie a přeprav na území České republiky ze třetích zemí. Rentgen je schopen odhalit případné tajné schránky nebo jiné úpravy na vozidle sloužící k ukrytí kontrabandu.
Ve vytipovaných případech byl do kontrol zapojen i psovod se služebním psem, který je speciálně vycvičen k vyhledávání omamných a psychotropních látek. Celníci při akci zkontrolovali 109 kamionů, tři autobusy a 17 dalších vozidel.
(lan)