8.2. – Počet přepravených cestujících ve vlacích Českých drah se již třetím rokem drží kolem hodnoty 170 milionů ročně. Výluky a uprchlická krize sice oproti předloňsku způsobily mírný pokles, rozdíl se však rovná počtu osob přepravených za jeden den, tedy přibližně 400 tisícům. Meziročně rostly přepravní výkony i tržby, a to díky pozitivnímu trendu v dálkové dopravě.
Železniční doprava
4.2. – Řídící výbor Českých drah souhlasil s převodem nádraží na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Představenstvu společnosti rovněž nařídil v procesu pokračovat za předpokladu, že prodej nádraží uzná za ekonomicky výhodný. Oznámily to České dráhy. Kromě představenstva musí ještě chystanou transakci za 3,2 miliardy korun odsouhlasit dozorčí rada dopravce.
3.2. – Společnost AŽD Praha dokončila modernizaci zabezpečovacího zařízení hlavní stanice Bělehrad Centrum–Prokop v Republice Srbsko v rekordním čase 420 dní. Hodnota projektu byla 25,8 milionu €, z čehož smlouva se společností AŽD Praha dosahovala hodnoty 4,2 milionu €.
Rozšířit výrobní, opravárenské a servisní kapacity a tím rychleji a efektivněji reagovat na potřeby zákazníků, umožní akciové společnosti CZ LOKO otevření dvou nových provozoven v Přerově a Ostravě. Ty tento největší český výrobce dieselelektrických lokomotiv zprovoznil během prosince a bude v nich vyrábět, modernizovat a opravovat kolejová vozidla.
Viceprezident ruských státních drah RŽD Alexander Saltanov při hodnocení aktivit mezinárodní složky holdingu v roce 2015 vyzdvihl především vysokou úroveň spolupráce se zahraničními partnery nejen při výstavbě železniční infrastruktury a logistických operacích, ale také v rámci ostatních mezinárodních projektů.
Laická i odborná veřejnost má jistě ještě v paměti vášnivé diskuse, které vyvolalo v roce 2009 rozhodnutí krajů uzavřít napřímo smlouvy s ČD na zajištění železniční dopravy v krajích. I přes pokusy některých soukromých dopravců zvrátit tyto události (vzpomeňme například propagační jízdy RegioJetu v krajích) získal nakonec státní dopravce možnost provozovat železniční dopravu v krajích na deset let. Doba, na kterou byly smlouvy s ČD uzavřeny, se však pomalu blíží ke konci a vyvstává otázka, co bude dále.
2.2. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila první únorový den provoz tzv. cvičného sálu v nedávno dostavěné budově Centrálního dispečerského pracoviště (CDP) v Praze na Balabence. Jde o jeden z dalších kroků k zahájení dálkového řízení železničního provozu na prvních tratích v Čechách. Výstavba nového pracoviště řízení provozu byla v areálu na Balabence zahájena v dubnu 2014. Dokončení projektu s celkovými náklady 365 milionů Kč je naplánováno na duben letošního roku.
2.2. – ArcelorMittal Ostrava, největší výrobní areál v České republice, který má celkem 190 kilometrů kolejí, mění svůj lokomotivní park. Dodavatelem 20 nových lokomotiv je společnost CZ LOKO z České Třebové. Huť si od změny slibuje vyšší bezpečnost pro obslužný personál, snížení hluku i emisí a zvýšení efektivity provozu. První lokomotivu huť slavnostně převzala 28. ledna za účasti zástupců obou firem.
28.1. – Ve středu 27. ledna 2016 vyjela na rychlíkovou linku mezi Brnem, Českou Třebovou a Prahou první nová jednotka InterPanter. Cestujícím nabízí komfort srovnatelný s vlaky vyšší kvality včetně klimatizace nebo WiFi připojení k internetu. Postupně tyto nejmodernější rychlíkové jednotky nahradí všechny dosluhující staré „koženky“, které doposud obsluhují města na této trase, například Blansko, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Choceň nebo Přelouč.
28.1. – Řecko uskuteční nový tendr na prodej jediného domácího železničního přepravce TrainOSE. Atény chtějí k privatizaci podniku přilákat více zájemců, uvedla řecká privatizační agentura HRADF. Investoři se budou moci začít hlásit od 1. února. Závazné nabídky musejí předložit do 26. dubna.