17.2. – Výstavba vysokorychlostních železničních tratí není na rozdíl od Česka pro ostatní země visegrádské skupiny (V4) prioritou. Česko se přípravou železničních tras pro rychlovlaky jezdící třistakilometrovou rychlostí zabývá, ostatní země V4 ale dávají přednost modernizaci nynějších železničních spojení. Na pracovním setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádu to uvedli zástupci jednotlivých zemí.
Železniční doprava
15.2. – Podnikatel Radim Jančura, který prostřednictvím svých společností Student Agency a RegioJet provozuje autobusovou i železniční mezinárodní dopravu, chce svými autobusy zablokovat Brusel a Berlín. Napsal to web Echo24.cz. Důvodem má být rozdělení evropských dotací na nákup nových vlaků. Podle metodiky ministerstva dopravy, kterou loni schválila vláda, by dotace inkasovaly České dráhy.
15.2. – Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení o zapojení malých a středních českých společností do evropského projektu Shift2Rail. Podpořil tak aktivity českých subjektů v oblasti vědy, výzkumu a inovací v železniční dopravě. Materiál nyní půjde k projednání během některé z následujících schůzí Poslanecké sněmovny.
15.2. - S ohledem na ruský zákaz tranzitu bude Ukrajina zásobovat své tradiční trhy ve střední Asii alternativní železniční cestou. Podle ministra infrastruktury Andreje Piwowarskiho první vagony odjely z ukrajinského města Illičevsk. Jízda trvá v ideálním případě zhruba 11 dní. V Kyjevě je pro tuto alternativní trasu v kurzu pojem „Nová hedvábná cesta“ – s odvoláním na historickou obchodní cestu mezi východní Asií a Středozemním mořem. Ukrajinský vlak musí na své cestě překlenout hned dvě velké vodní plochy: Černé moře a Kaspické moře.
15.2. – Průmyslový developer Panattoni Europe zahájil v českolipském areálu společnosti Bombardier Transportation Czech Republic výstavbu nové haly o velikosti 4200 metrů čtverečních. Budova bude sloužit ke svařování podskupin a vozových skříní železničních vagónů. Jde o klasický projekt „na klíč“, v němž developer staví přesně podle představy klienta a do jeho vlastnictví.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropský den logistiky 2016
ELA informuje o osmém ročníku Evropského dne logistiky, který proběhne 21. dubna. Konkrétně si všímá příprav, jež probíhají v členském Spolkovém společenstvu Logistika v SRN. Význam se odvozuje mimo jiné i od toho, že v Německu je logistika s ročním obratem 237 miliard € a 2,9 milionu zaměstnanců třetím největším hospodářským sektorem země. Podniky v průmyslu, obchodě a službách budou požádány, aby otevřely své dveře veřejnosti a ukázaly, jaká různorodost se pod pojmem logistika ukrývá – protože již nejde jen o dopravu, překlad a skladování.
12.2. – Rakouské spolkové dráhy ÖBB a slovinské dráhy SŽ v současné době jednají o posílení spolupráce v oblasti nákladní přepravy. V lednu letošního roku podepsali zástupci obou železničních podniků dohodu o strategickém partnerství v logistice ve Slovinsku, v Maďarsku, Itálii a jihovýchodní Evropě. Cílem je zvýšit kvalitu služeb a produktivitu pro zákazníky z průmyslového sektoru. Kooperace by měla zkrátit přepravní časy a výrazně zefektivnit využití logistické infrastruktury jako je železniční síť, přístavy a terminály.
10.2. – Skupina AWT, člen skupiny PKP CARGO, se na konci ledna aktivně zúčastnila dvou projektů, které mají za úkol zvýšit zájem žáků základních škol o studium technických oborů, neboť stejně jako jiné firmy v regionu i AWT zaznamenává v posledních letech nedostatek uchazečů o technické pozice. První z nich byl 3. ročník akce „Brána řemeslům otevřená“, kterou pořádala Střední škola techniky a služeb Karviná a druhým projektem byla „Živá knihovna povolání“, kterou letos poprvé organizoval Svaz průmyslu o dopravy ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice.
9.2. – Čínská společnost COSCO, která jako jediná předložila nabídku v privatizaci největšího řeckého přístavu Pireus, má zájem také o železniční společnost TRAINOSE. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. COSCO má v plánu vytvořit evropské centrum pro překládku zboží a v případě, že získá přístav Pireus i firmu TRAINOSE, získala by námořní spojení se Suezským průplavem a železniční spojení na Balkán a do střední a východní Evropy.
8.2. – Šéf Německé dráhy DB Rüdiger Grube trvá na částečném prodeji zahraniční dopravní dcery DB Arriva a spedice DB Schenker. Střednědobě by měly třetí subjekty vstoupit do úspěšných a mezinárodně činných dceřiných podniků. „V obou společnostech si v každém případě podržíme většinu,“ zdůraznil Grube. Stát spatřuje v tomto záměru ještě řadu otevřených otázek. Plánované zasedání dozorčí rady, které mělo o této věci jednat na zvláštním zasedání v únoru, bylo odloženo. Grube ospravedlňoval plánovanou dílčí privatizaci nadcházejícími výdaji: „V příštích pěti letech v rámci střednědobého plánování budeme investovat kolem 20 miliard € (540 miliard Kč) vlastních prostředků. Kapitálová účast na Arriva a DB Schenker má pomoci omezit zadluženost státního koncernu,“ doplnil.