31.5. – Hamburk patří mezi nejvýznamnější evropské železniční přístavy. Zasilatelům nabízí více než 1100 intermodálních vlakových spojů týdně z/do vnitrozemí Německa i Evropy. V prvním čtvrtletí roku 2016 železnice mezi přístavem a vnitrozemskými terminály přepravila 11,6 milionu tun zboží, to představuje nárůst o 1,3 procenta. Celkový objem překladu přitom klesl o 2,5 procenta, takže nárůst výkonů železniční přepravy se projevil zvýšením podílu železnice na přístavním provozu.
Železniční doprava
Evropský parlament podpořil na konci dubna první část čtvrtého železničního balíčku – takzvaný technický pilíř reformy evropské železniční dopravy. Schválení se tak dočkala pravidla, jejichž cílem je postupně nahradit národní technické předpisy v železniční dopravě celoevropskými a zajistit tak slučitelnost infrastruktury i vagonů a lokomotiv pro používání na železniční síti v celé Evropě.
26. 5. – Řídící výbor Českých drah schválil převod nádraží na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Souhlas výboru složeného z náměstků ekonomických ministerstev byl posledním bodem schvalovacího procesu dlouhodobě připravované transakce zhruba 1500 nádražních budov za 3,3 miliardy korun. Dráhy budovy i zaměstnance, kteří se o ně starají, převedou nejpozději k 1. srpnu.
25.5. – Díky modernizaci železniční trati mohou vlaky z Liberce na Tanvald a Jaroměř jezdit rychleji, zvýšila se i bezpečnost a komfort pro cestující. Úpravy tří úseků trati stály dohromady 1,5 miliardy korun, z toho zhruba 76 procent zaplatila Evropská unie. U příležitosti slavnostního ukončení staveb to řekl Bohuslav Navrátil, náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která byla investorem.
24.5. – Vláda schválila návrh rozpočtového opatření Ministerstva dopravy, které řeší finanční krytí převedení části majetku Českých drah na stát, respektive Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Výsledná cena tohoto majetku byla znaleckým posudkem stanovena na 3,31 miliardy korun. Tuto finanční transakci nyní ještě musí potvrdit Řídící výbor Českých drah.
20.5. – Nákladní dopravci na železnici založili tento týden Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky (ŽESNAD). Jeho prostřednictvím chtějí lobovat za nižší cenu energie nebo větší prostor pro nákladní dopravu na českých kolejích. Zejména na páteřních linkách podle nich není pro nákladní dopravu dostatek prostoru a ta pak bývá odsunuta do nočních hodin.
19.5. – Šest drážních podniků optimalizuje v rámci hamburského přístavu svůj seřazovací provoz s cílem výrazně snížit podíl prázdných jízd a zlepšit využití přístavní drážní sítě. Aplikovaný model podporují oba provozovatelé kontejnerových terminálů HHLA a Eurogate jakož i hamburská přístavní správa, které podléhá kolem 300 kilometrů drážní sítě a která razí celkovou koncepci „Spolupráce 4.0“. „Můžeme s klidem hovořit o malé revoluci“ popsal novou kooperaci hospodářský senátor Hamburku Frank Horch.
19.5. – Železniční dopravce RegioJet vyhlásil výběrová řízení na výrobu 20 až 60 elektrických jednotek, 30 motorových jednotek a 50 železničních vozů. Připravuje se na variantu, kdy by stát změnil svůj postoj a vlaky financované z eurofondů (OPD2) nenakoupil do svého majetku, ale upřednostnil by variantu pořízení vlaků jednotlivými dopravci.
17.5. – V nenápadném areálu uprostřed lesů v Plzni Bolevci testují specialisté ze společnosti VZÚ Plzeň podvozky kolejových vozidel z celého světa. Momentálně vyřizují objednávku ze San Franciska v hodnotě stovek tisíc dolarů. Zakázku pro systém veřejné dopravy v oblasti sanfranciského zálivu (Bay Area Rapid Transit) získala plzeňská firma díky úspěšné realizaci obdobných projektů pro další americká města, namátkou například Detroit či Dayton.
17.5. – Ministr dopravy Dan Ťok zváží personální změny v orgánech Českých drah (ČD). Ministr to řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Uvedl, že již měl s managementem vážnou debatu o spolupráci do budoucna. Ministr Ťok nemá České dráhy pod kontrolou, uvedl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.