30.6. – Mezinárodní dopravní společnost AWT na konci května úspěšně ukončila kurz pro strojvedoucí, který poprvé realizovala vlastními silami. Poslední fází kurzu, který začal letos v lednu, bylo vykonání závěrečných zkoušek. Ty jsou podmínkou pro získání licence strojvedoucího a průkazu způsobilosti k řízení drážního vozidla na vlečce. Drtivá většina zaměstnanců AWT uspěla a investice do účastníků kurzu se společnosti vyplatila.
Železniční doprava
28.6. – Studie proveditelnosti, která porovnává výhody a nevýhody jednotlivých variant modernizace železničního uzlu v Brně s nádražím v odsunuté poloze a s nádražím u Nádražní ulice, bude hotová až v prvním čtvrtletí příštího roku. Potvrdil to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Zda a jaké dílčí informace se lidé ze studie dozvědí ještě před říjnovým referendem, rozhodne až Výbor studie proveditelnosti železničního uzlu Brno.
28.6. – Společnost Škoda Transportation slavnostně představila nejmodernější lokomotivu Emil Zátopek, která je určená pro německého operátora Deutsche Bahn. První lokomotivy v současnosti absolvují sérii náročných testů na zkušebním okruhu ve Velimi. Plzeňská Škodovka celkem do Německa dodá šest těchto univerzálních lokomotiv. Hodnota zakázky je 2,6 miliardy korun.
27.6. – České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsaly smlouvu o převodu nádraží v hodnotě 3,3 miliardy korun. Státní správce kolejí tím získá zhruba 1500 nádražních budov včetně 316 zaměstnanců, kteří se o ně starají. Fyzicky nabude převod části závodu Českých drah účinnosti k 1. červenci, řekl předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.
23.6. – Ředitelé Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a ČD Cargo podepsali memorandum o společném postupu při snaze o zásadní zkvalitnění spojení mezi Prahou a Mnichovem. Na této lince není železnice s jízdní dobou téměř šest hodin konkurenceschopná. Neelektrizovaná jednokolejná část trati z Plzně do Řezna se dvěma úvratěmi diskvalifikuje v boji o zákazníky jak osobní, tak i nákladní dopravu.
Členové Evropského parlamentu podpořili na začátku června přijetí Usnesení konkurenceschopnosti evropského železničního průmyslu. Toto usnesení, které připravila zpravodajka Martina Werner, zdůrazňuje strategickou důležitost evropského železničního průmyslu pro evropskou ekonomiku. Obsahuje konkrétní návrhy evropským institucím, které napomohou zvýšení konkurenceschopnosti evropského železničního průmyslu, a to i s ohledem na agresivní asijskou konkurenci.
17.6. – Vláda souhlasila s výsledkem výběrového řízení a jmenovala Jana Kučeru generálním inspektorem Drážní inspekce. Kučera tak nahradí dosavadního šéfa drážní inspekce Roman Šiguta. Vládou jmenovaný Jan Kučera nastupuje do funkce z pozice náměstka generálního inspektora Drážní inspekce. Před tím působil ve funkci ředitele kanceláře a tiskového mluvčího inspekce.
15.6. – České dráhy vypsaly výběrové řízení na takzvané hlavní a vyvazovací opravy pro pět typů elektrických jednotek vyrobených tuzemskou Škodou Transportation. Hodnotu pravidelných oprav takzvaných RegioPanterů a InterPanterů během následujících pěti let dopravce odhadl na více než 600 milionů korun. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.
15.6. – Společnost Škoda Transportation založila ve Spojených státech amerických novou dceřinou společnost Škoda Transportation USA, LLC. Plzeňská firma tímto krokem potvrzuje svůj dlouhodobý zájem cílit nejen na tradiční středoevropské a východní trhy, ale také na trhy v západních zemích. „Založení společnosti v USA je logickým vyústěním naší strategie směřování na západní trhy. V současnosti mapujeme naše možnosti a vybíráme vhodné projekty na rozsáhlém a rozvíjejícím se severoamerickém trhu. Věřím, že máme velkou šanci uspět nejen v USA, ale také v Kanadě,“ říká Tomáš Ignačák, předseda představenstva Škoda Transportation.
SPEDICE