PRAHA (9.10.) – Mýtný systém v České republice vybral v září od kamionů 724 milionů korun, což je o jedno procento více, než za stejné období loňského roku. Výběr mýta za devět měsíců letošního roku byl o 400 milionů Kč vyšší než za stejné období 2011. Oznámil to David Čermák, ředitel Ředitelství silnic a dálnic, které české mýto provozuje.
Silniční doprava
Elektronické mýto
Do konce září se vybralo na mýtném o 400 milionů Kč více než loni
Na největším specializovaném světovém veletrhu užitkových vozidel a souvisejících technologií IAA (Internationale Automobilausstellung) Nutzfahrzeuge se minulý týden v německém Hannoveru popáté udělovaly tituly pro vozidlo roku. Ocenění International Truck of the Year 2013 odborní novináři z 23 evropských zemí udělili letošní novince italské automobilky IVECO.
Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) dokončuje v současné době kalkulační tabulku, která dopravcům umožní spočítat poměrně přesně náklady za dopravu, aby při přijímání zakázek nešli pod své skutečné náklady. V srpnu proběhla poslední jednání pracovní skupiny a nyní se zpracované podklady rozesílají k oponentuře členům SAČM, vědeckým pracovištím, vybraným dopravním a logistickým firmy a dalším odborným subjektům. Minulý týden to uvedl první místopředseda SAČM dr. Lubomír Ondroušek.
E-Mobilita: vývoj a trendy 2012 – 2015
Vývoj zvyšuje výkon a snižuje cenu elektromobilů
Elektromobilita opět přitahuje pozornost, ale ještě nelze hovořit o boomu. O aktuálních trendech v této oblasti jednala během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně na začátku září konference s názvem E-Mobilita: vývoj a trendy 2012 – 2015. Ve světě i v České republice probíhá budování potřebné infrastruktury a vyvíjejí se výrobní postupy a konkrétní modely, zaznělo na konferenci. Potřebné technologie sice existují již řadu let, avšak nízký počet vyráběných elektromobilů zatím udržoval ceny na vyšší úrovni. To se již změnilo u baterií, kde díky rozmachu mobilních zařízení cena akumulátorů klesá, a nyní také u elektroniky i kompletních elektromobilů.
PRAHA (3.10.) – V Hradci Králové společnost BENZINA zprovoznila svou druhou samoobslužnou čerpací stanici v České republice. Řidičům je k dispozici nonstop a mohou na ní načerpat paliva Natural 95 a Diesel TOP Q. První čerpací stanici Expres 24 otevřela BENZINA loni v dubnu ve Vysokém Mýtě.
PRAHA (3.10.) – Společnost Volvo Car Corporsation úspěšně dokončila projekt SARTRE (Safe Road Trains for the Environment), do něhož je zapojeno sedm evropských partnerů švédské automobilky. Tento ojedinělý projekt zdůrazňuje potenciál zavedení silničních vlaků na běžných dálnicích, přičemž jízda v konvoji bude používána v kombinovaném prostředí s ostatními účastníky silničního provozu.
PRAHA (27.9.) – Kamionoví dopravci získají na elektronickém mýtném celkovou slevu až 350 milionů Kč. Vláda totiž schválila materiál ministra dopravy Pavla Dobeše. Slevy na mýtném jsou kompenzací pro dopravce za zdražování výkonového mýtného, které vozidla s hmotností přes 3,5 tuny platí na dálnicích a rychlostních silnicích.
Obnova vozového parku
Vyšší investice by mělo vyvážit zvýhodnění provozu vozidel euro 6
Dopravci jsou v poslední době nuceni čelit dalšímu růstu nákladů, především v podobě zdražování nafty a rozšiřování zpoplatněných úseků komunikací v zahraničí. Jednou z možností, jak by případně mohli vyšší náklady alespoň zčásti eliminovat, je obnova vozového parku a pořízení nových, úspornějších vozidel. Vyplatí se však pouze za předpokladu, že budou vyšší pořizovací náklady vyváženy nějakým zvýhodněním provozu ekologických vozidel, uvedl minulý týden zástupce generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
V Praze bylo minulý týden slavnostně otevřeno ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA). Završilo se tak šestileté úsilí České republiky o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy.
European Truck Challenge 2012
Třetí ročník testu ETC: první Euro 6 proti třem tahačům Euro 5
Dva osvědčené modely, jedna novinka a jeden „zelený“ tahač – taková byla letošní sestava čtyř tahačů od renomovaných výrobců, které se zúčast-nily třetího ročníku srovnávacího testu tahačů European Truck Challenge 2012. Poskytly je čtyři značky z tzv. velké sedmičky: DAF, MAN, Mercedes-Benz a Scania. Test v červenci v Německu uspořádala skupina DVV Media Group, jejíž součástí jsou i Dopravní noviny.