Mezinárodní unie silniční dopravy IRU a Mezinárodní železniční unie UIC spojily v půlce května své síly při zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. Společná expertní skupina vypracuje v rámci Desetiletí akcí pro bezpečnost na silnicích vyhlášeného OSN (pro období 2011 až 2020) seznam doporučení pro profesionální řidiče, aby se počet nehod na přejezdech snížil na minimum.
Silniční doprava
Bezpečnost provozu
IRU a UIC usilují o zvýšení bezpečnosti na přejezdech
Ing. Martin Havlík (PONTEX) pro DN
„Cílem je, aby náklady na zajištění dopravní cesty nenarůstaly“
Sdružení dopravců těžkých a nadměrných nákladů (SDTNN), které vzniklo v roce 2011, si dalo za cíl iniciovat vznik silničních páteřních tras pro těžké a nadměrné přepravy. Návrh technických podmínek, které jeho zástupci v únoru při jednání na ministerstvu dopravy předložili (viz DN 11/14), pro ně zpracovala společnost PONTEX, s. r. o. Jejímu zástupci, Ing. Martinu Havlíkovi, který tomuto jednání byl přítomen, jsme proto položili několik otázek.
Zeptali jsme se
Zeptali jsme se Jaroslava Nosrätiho, předsedy představenstva a ředitele společnosti NOSRETI, a. s.
„Jaká je situace v přepravě nadrozměrných nákladů?“
„Jako majitel dopravní společnosti vnímám dopravní dostupnost výrobků renomovaných strojírenských firem jako stěžejní problém. Mnohdy kvalitní a téměř bezkonkurenční výrobky českého průmyslu, který má bohatou historii, prohrávají boj s konkurencí právě kvůli nákladům na dopravu jejich produktu k zákazníkovi nebo do významných evropských a světových uzlů, zejména v přístavech. Za více než 25 let působení v oblasti přepravy těžkých a nadrozměrných nákladů i při uvážení více než 60leté tradice těžké dopravy v Ostravě víme, že vedlejší náklady při dopravě velkých výrobků mohou tvořit i 80 procent ceny přepravy.
Páteřní trasy pro nadměrné přepravy
Připravuje se ekonomická analýza pro obnovu tras
Začátkem května se na ministerstvu dopravy uskutečnilo další jednání mezi zástupci resortu dopravy a Sdružení dopravců těžkých a nadměrných nákladů (SDTNN) (viz DN 11/14). Na základě tohoto setkání se nyní zpracovává ekonomická analýza, která má objasnit, nakolik je budoucí obnova a výstavba páteřních tras pro nadměrné a těžké přepravy z finančního hlediska opodstatněná.
Registrační značky
Monopol na výrobu registračních značek může skončit ještě letos
PRAHA (8.6.) – Dvacetiletý monopol brněnské firmy Hicon na výrobu registračních značek vozidel by mohl do konce letošního roku skončit. Od prosince by značky podle optimistického scénáře mohl do konce roku 2015 vyrábět vítěz výběrového řízení, které ministerstvo dopravy vypíše do třiceti dnů po uveřejnění předběžných informací. „Vítěz nového tendru má vykrýt čas do vzniku nového systému, kdy si výrobce značek budou vybírat majitelé vozidla, nikoliv úřad,“ řekl mluvčí ministerstva Martin Novák.
Dopravní federace
Nový mýtný systém by měl vyřešit zatížení měst a obcí kamiony
PRAHA (3.6.) – Desítky měst a obcí jsou neúnosně zatíženy těžkou nákladní dopravou. Jak ukázal čerstvý průzkum mezi obcemi, situace je na mnoha místech stejná či spíše horší. Na vině je v mnoha případech současný mýtný systém, který vede k objíždění placených komunikací po silnicích nižších tříd. Dopravní federace a zástupci obcí nyní poslali otevřený dopis ministrovi dopravy s žádostí, aby mýtný systém po roce 2016 umožnil flexibilní zpoplatňování i silnic nižších tříd v závislosti na dopravním zatížení a pomohl tak regulovat tranzitní dopravu v obcích.
PRAHA (1.6.) – Senátoři schválili návrh skupiny svých kolegů, kteří navrhují zvýšit pokuty za porušení zákazu vjezdu pro kamiony, které překročí povolený hmotnostní limit. Řidičům by hrozila pokuta až 20 tisíc korun a navíc by dostali dva trestné body. Protože jde o senátorský návrh, dostanou ho nyní k projednání poslanci. Některým sociálnědemokratickým senátorům se ale návrh nezamlouval.
Rozvážka zboží ve městech klade velké nároky na dopravní techniku jak z hlediska emisí a hlučnosti, tak i co se obratnosti a přepravní kapacity týče. Značka Mercedes-Benz pro tyto účely nabízí vedle dodávkových vozidel a modelů Canter Fuso tři řady – Atego, Antos a Econic. Jejich poslední verze včetně modelu Fuso Canter Eco Hybrid představil výrobce novinářům na konci března ve Frankfurtu přímo v provozu.
Výzkum o chování žen za volantem
Ženy za volantem se často setkávají zejména s nadávkami a neslušnými gesty
PRAHA (29.5.) – S ženami řidičkami se pojí mnoho mýtů. Prý neumí parkovat, v autě se malují, nerozumí technickým novinkám a neumí číst v mapách. Co je na tom pravdy, a co si české řidičky myslí o svých protějšcích za volantem, zkoumal internetový magazín pro ženy řidičky Žena v autě. Výzkum si dává za cíl vyvrátit či potvrdit určité stereotypy, které se s ženami řidičkami vážou a zjistit, jaké vlastně ženy za volantem jsou. Otázky zodpovědělo 351 respondentek, a některé odpovědi byly více než překvapivé.
PRAHA (29.5.) – Společnost Arriva Praha si pořídila v rozmezí let 2012 až 2014 s přispěním evropské dotace ROP Střední Čechy v rámci modernizace vozového parku celkem 17 částečně nízkopodlažních autobusů za 65,9 milionu korun. Do provozu byly postupně uvedeny částečně nízkopodlažní vozidla SOR typů CN 10,5 (3 autobusy) a CN 12 (14 autobusů). Poslední z jich obdržel dopravce na konci dubna letošního roku. Všechny autobusy jsou již v novém korporátním designu společnosti Arriva.