Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

18.10. - Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu - podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat podíl německá letecká společnost Lufthansa. Řím Alitalii také schválí překlenovací úvěr 350 milionů EUR (zhruba devět miliard Kč), vyplývá z návrhu, do něhož měl Reuters možnost nahlédnout.

O Alitalii projevuje zájem i chystané konsorcium vedené italskými státními drahami Ferrovie dello Stato (FS) spolu s americkou leteckou společností Delta Air Lines a průmyslovou skupinou Atlantia. Tyto tři potenciální partnery ale rozdělují odlišné názory na detaily záchranného plánu včetně rozsahu jejich jednotlivých investic.

Dva zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters sdělily, že Lufthansa aktuálně nenabízí jen obchodní partnerství, ale mohla by ve svém italském rivalovi dokonce převzít podíl. Očekává se, že Řím opět prodlouží termín, do kdy budou FS jako vedoucí člen konsorcia mít možnost podat na Alitalii závaznou nabídku. Poslední termín vypršel 15. října.

Ztrátová Alitalia v minulosti prošla dvěma neúspěšnými záchrannými programy, a to v letech 2009 a 2014. Za 70 let své existence byla v zisku jen párkrát, navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím. Od roku 2017 je pod zvláštní správou a Řím pro ni od té doby hledá kupce.

(čtk)

spinner