Česká letiště loni přepravila 68 787 tun nákladu, meziročně o šest procent méně

Česká letiště loni přepravila 68 787 tun nákladu, meziročně o šest procent méně

22.4. - Česká letiště loni přepravila 68 787 tun nákladu, meziročně o zhruba šest procent méně. Množství přepraveného nákladu za loňský rok tak dosáhlo 73 procent objemu přepraveného nákladu z roku 2019 před pandemií covidu-19. Tehdy letiště přepravila 93 669 tun nákladu. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Množství leteckého nákladu do roku 2019 rostlo, další dva roky stagnovalo a od roku 2021 klesalo.

Největší část přepraveného nákladu, více než 99,99 procenta, loni zahrnoval mezinárodní provoz. Pouze pět tun nákladu letiště přepravila vnitrostátně. U mezinárodního provozu mírně převyšovaly přílety, které tvořily zhruba 50,5 procenta mezinárodně přepraveného nákladu. Nejvíce nákladu česká letiště přepravila v posledním kvartálu, nejméně v prvním.

Na celkovém množství přepraveného leteckého nákladu se více než 63 procenty podílelo Letiště Praha, které loni přepravilo 43 856 tun nákladu. Pražské letiště tak loni přepravilo meziročně o zhruba osm procent nákladu méně. V prvním čtvrtletí letošního roku však pražské letiště přepravilo meziročně zhruba o 39 procent nákladu více než loni.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky se na letecky přepraveném nákladu významně podílela také letiště v Brně a v Ostravě. Brněnské letiště loni přepravilo 11 653 tun nákladu, tedy téměř 17 procent letecky přepraveného nákladu v ČR. Za poslední dva roky brněnské letiště množství přepraveného nákladu ztrojnásobilo. Naopak meziročně zhruba o devět procent méně nákladu loni přepravilo letiště v Ostravě, které se 14 123 tunami přepraveného nákladu odbavilo asi 20 procent nákladu přepraveného v loňském roce z českých letišť.

(čtk)

Foto: Lufthansa Cargo

spinner