12.10. – Více než půl roku od vypuknutí epidemie koronaviru v České republice platí, že firmám brání v návratu k předkrizovým úrovním výroby nedostatek zakázek. Ve srovnání s prvním pololetím ubývá podniků, kterým se zakázky v nadcházejících dvou měsících propadnou o více než 40 %. Roste ovšem podíl firem, které mají zakázky meziročně nižší o 1 až 20 %. Navzdory menšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku většina podniků nechce propouštět zaměstnance. Firmy naopak budou lidi postrádat, 85 % respondentů uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět pracovníci kvůli koronaviru a zavedeným preventivním opatřením. Zjistil to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 121 podniků.
Aktuálně
13.10. – Veřejná doprava v Česku by mohla být centrálně koordinovaná. Stát zváží vytvoření pozice národního koordinátora, který by spolupracoval s regiony na provázání dopravy mezi nimi. Vyplývá to z Koncepce veřejné dopravy 2020–2025, kterou schválila vláda. Koncepce nevylučuje možnost, že by veškerou železniční dopravu, včetně regionální, řešil místo krajů stát.
12.10. – Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard USD (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom včera list Financial Times na svých internetových stránkách.
12.10. – Využití nových technologií pro vědecký výzkum a rozvoj technologií pro ryze komerční prostředí i pro potřeby státu – to jsou dvě hlavní zaměření budoucí české mise, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) poptává v České republice formou soutěže za více než miliardu korun na zhruba 10 let. Výsledkem by mohl být samostatný kosmický let v režii českých aktérů. Termín pro podání návrhů je do 14. prosince 2020. Od vývoje a otestování hardware, což byla dosud typická role českých firem, se tak české subjekty budou nově podílet také na systémovém návrhu, vypuštění a provozu na oběžné dráze.
–
11.10. – Největší poskytovatel celních služeb v Česku, společnost Gerlach, v roce 2019 potvrdil svůj zásadní podíl na trhu celních služeb. Loni navýšil tržby na částku přesahující 214 milionů Kč. Díky nejasnostem a dalšímu vývoji okolo Brexitu očekává tento nejsilnější celní broker další poptávku po službách a odborném poradenství v příštím roce.
11.10. – Letos v létě DB Schenker úspěšně zahájil provoz největšího regionálního skladu pro automatizovanou logistiku. S hodnotou 101 milionů EUR je logistické centrum Red Lion v Singapuru největší investicí, jakou kdy společnost DB Schenker ve světě realizovala.
10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.
10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.
10.10. – Po dramatických měsících způsobených koronavirovou pandemií se automobilový průmysl začíná postupně zotavovat. Opatrně optimistická k jeho vyhlídkám je na počátku letošního podzimu i dceřiná společnost Hödlmayr v Jenči v České republice, Hödlmayr Logistics Czech Republic, a. s. Automobiloví odborníci předpokládají, že se trh díky rychlé reakci a nezbytným opatřením ustálí do konce roku 2020 na zhruba 70 až 75 procentech objemu roku loňského. A tak v duchu hesla „Vždy o krok napřed“ zůstává i v těchto obtížných časech na pořadu dne rozšíření areálu firmy, uvedli zástupci společnosti.
10.10. – Nové motory Scania V8 poskytují podle výrobcer nejen výkon na rekordní úrovni, ale přispívají také k výrazně nižší spotřebě paliva. Celkové úspory mohou za správných podmínek – tedy při integraci nové převodovky G33 do hnacího ústrojí – dosáhnout i více než šest procent.