Vydání 6/2020

Jan Němec (ČESMAD Bohemia): Nucené modální přesuny v minulosti nefungovaly a nebudou fungovat ani podle Green Dealu

Koncem loňského roku byla představena Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal), jejímž cílem je dosáhnout do roku 2050 klimaticky neutrální EU. Uvádí se, že k dosažení tohoto cíle je nezbytné snížit do roku 2050 emise z dopravy o 90 procent. Jaký lze očekávat dopad této dohody na silniční nákladní dopravu, na to jsme se zeptali Jana Němce, stálého zástupce Sdružení ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia při Evropské unii.

Technická konference ukázala budoucnost lokomotiv CZ LOKO

Budoucnost lokomotiv společnosti CZ LOKO je v kombinaci různých druhů energií, tedy elektřiny, baterií i spalovacích motorů. „Pracujeme na více verzích nových lokomotiv, z nichž některé prototypy by se měly na trhu objevit v letech 2022 až 2023,“ uvedl generální ředitel Josef Gulyás na Technické konferenci o budoucnosti posunovacích lokomotiv v Česku, která se konala 10. března v České Třebové. Reakce na nové trendy a požadavky trhu mají firmě umožnit výraznější expanzi na západní trhy.

IRU: Nedostatek profesionálních řidičů bude se ještě prohloubí

Podle studie Mezinárodní unie silniční dopravy IRU meziročně stoupne nedostatek profesionálních řidičů v Evropě o 13 procentních bodů. Zatímco vloni uváděli autodopravci, že by potřebovali o 23 procent více řidičů, letos to bude již 36 procent.

Volvo uvádí na trh novou generaci nákladních vozidel

Společnost Volvo Trucks inovovala své řady nákladních vozidel, a to s důrazem na prostředí, bezpečnost a produktivitu řidiče. Nákladní vozidla řad Volvo FH, FH16, FM a FMX představují přibližně dvě třetiny ze všech dodávek společnosti Volvo Trucks. „Na tuto velkou investici do budoucna jsme opravdu hrdí. Chceme být nejlepším obchodním partnerem našich zákazníků, který jim pomůže stát se konkurenceschop­nějšími a zaujmout ty nejlepší řidiče na stále náročnějším trhu,“ řekl při představení nových vozidel Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.

Značka Renault si udržela svou pozici

S 54 098 fakturovanými vozidly si značka Renault Trucks udržela v roce 2019 svou pozici na proměnlivém trhu nákladních a užitkových vozidel. Ten se v první polovině roku vyvíjel velmi dynamicky a v druhém pololetí zaznamenal rychlý pokles. V segmentu vozidel nad šest tun si francouzský výrobce udržel stabilní pozici na evropském trhu (8,5 %) a potvrdil svou dominantní pozici ve Francii s tržním podílem 27,9 %.

Z dění ve světě

Současný pohled na národní svaz autodopravy si zaslouží německá instituce – Spolkový svaz nákladní dopravy a logistiky BGL, a to nejen v souvislosti s berlínským kongresem IRU; svaz totiž přichází ve zbývající době současného legislativního období se třemi zásadními požadavky na politiky. Mýtné pro všechny, uvolnění mýtných údajů a řešení problémů na Brenneru. Toto je údajně rozhodující pro konkurenceschopnost autodopravců středního stavu v Německu; alespoň s tím přišel mluvčí představenstva BGL. 

Telematika Schmitz Cargobull přispívá ke zvýšení kvality a bezpečnosti přeprav

U chladírenských návěsů německého výrobce Schmitz Cargobull je telematika již dva roky standardem, bez ní návěs koupit nelze. Jaké výhody dopravcům toto vybavení přináší, o tom jsme hovořili s Ing. Michalem Havránkem, vedoucím prodejních a poprodejních služeb společnosti EWT, která vozidla Schmitz Cargobull v České republice prodává.

Nová řada vozidel MAN G zvyšuje efektivitu a hospodárnost silničních dopravců

Společnost MAN Truck & Bus představila v únoru ve španělském Bilbau novou generaci svých nákladních vozidel (viz DN 3–4/20). Velký důraz při vývoji nových řad byl kladen nejen na komfort při práci řidiče, ale také na maximální možnou hospodárnost.

Iveco převzalo prestižní cenu za design S‑Way

Automobilka Iveco získala prestižní ocenění iF Design Award 2020 za tahač S‑Way v produktové kategorii automobily/vozidla. Mezinárodní odborná porota 78 nezávislých expertů vybírala z celkem 7298 návrhů z 56 zemí. Kritéria pro výběr zahrnovala následující položky: míru inovace a zpracování, jedinečnost, funkčnost, ergonomii, bezpečnost, estetický vzhled a emoční dojem, prostorové provedení interiéru, společenskou odpovědnost výroby (nízká energetická náročnost), ekologické standardy a uhlíkovou stopu, sociální odpovědnost a celkové provedení konstrukce.

Melzer: Stát má z každého kamionu minimálně 650 tisíc korun, bez podpory firem o ně přijde

V současné době se hraje o budoucnost české silniční nákladní dopravy. A vliv na její budoucnost má i přechod na alternativní pohony a možná podpora při pořizování nových, čistších technologií. Pokud začne silniční nákladní doprava upadat, doplatí na to i státní rozpočet, který má dnes z jednoho nákladního vozidla 650 000 až 800 000 Kč ročně. Upozornil na to prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Josef Melzer.

spinner