DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Vydání 19/2017

​Kamionová doprava se stane exkluzivní službou

Česká kamionová doprava se pomalu stává exkluzivní službou, která bude lépe placená než doposud. A to v důsledku snižujících se kapacit, které jdou na vrub především nedostatku řidičů. Vyplynulo to z jednání předsednictva Sdružení ČESMAD Bohemia, které se uskutečnilo minulý týden v Praze.

​Tažení proti vznětovým motorům ovlivní zaměstnanost i dopravu

V komentáři k měsíci srpnu uvádíme několik závažných podnětů a akcí vedoucích k omezování jízd vozidel s naftovými motory, ne-li k jejich úplnému zákazu. V tomto článku se věnujeme dopadům těchto kroků na logistiku a dopravu, jakož i na automobilový průmysl a na celkový evropský vývoj v tomto směru.

Prioritou nového ministra musí být zrychlení staveb

Rozjetá výstavba 230 kilometrů dálnic a silnic I. tříd, převod nádraží do vlastnictví státu a zahájení oprav, registrace vozidel na jakémkoliv úřadě, náprava špatně nastavené smlouvy na mýto a nový transparentní tendr. To jsou jen některé z úspěchů ministerstva dopravy za poslední období. Řekl to šéf tohoto resortu Dan Ťok u příležitosti 1000 dnů ve vládní funkci.

​Co přinesl srpen 2017 v dopravě

V polovině září, konkrétně od 16. do 22., zažijeme již tradiční Týden evropské mobility. Má jít především o dobrou příležitost představit místním obyvatelům alternativy udržitelné mobility, a také vysvětlit výzvy, jimž čelí velká města i menší obce, aby se vyvolaly změny v chování a došlo k pokroku směrem k vytvoření udržitelné dopravní strategie pro Evropu.

​Vozidla s telematikou a práce s řidiči jako základ podnikání

Vlastní moderní logistické zázemí, 75 převážně nízkoložných souprav a má kolem sta zaměstnanců. Taková je stručná charakteristika ryze rodinné firmy Blažek a synové, s. r. o., ze Stružnice u České Lípy, která začínala v roce 1991 s několika sedmitunovými vozidly a dnes je největším silničním dopravcem bez zahraničního kapitálu na Českolipsku a jedním z nejvýznamnějších na Liberecku.

​S modelem TGE se nabídka MAN rozšiřuje i do segmentu dodávek

Nový model MAN TGE je opravdu nepřehlédnutelnou novinkou v nabídce značky MAN. Doposud v portfoliu výrobce převažovala těžší vozidla. Nyní, s příchodem nové řady TGE, je schopen zákazníkům nabídnout vhodnou dopravní techniku v rozsahu od tří do 44 tun celkové hmotnosti. A to od jednoho partnera a na jednom místě.

Zeptali jsme se Ing. Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR

„Jaký dopad by podle vás na zajišťování dopravní obslužnosti mělo plošné zřizování krajských autobusových dopravců?“

„Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR zajistí nejlepší podmínky pro kraje a cestující otevřené soutěže na zajištění dopravní obslužnosti. V soutěžích kraje ale nemohou hodnotit pouze podle nejnižší ceny.

​Rencar chystá právní kroky kvůli reklamě na autobusech

Reklamní společnost Rencar chystá právní kroky proti pražskému dopravnímu podniku (DPP). Důvodem je letošní řízení, v kterém DPP hledal nového provozovatele reklamy ve vozech MHD. Na konci srpna to sdělil generální ředitel Rencar Pavel Slabý. Konkrétní kroky nespecifikoval. V řízení na reklamu vyhrála letos před prázdninami společnost Czech Outdoor. Spory o provoz reklamy v MHD se táhnou mezi společnostmi Rencar a DPP řadu měsíců.

​Město přidá na mzdy řidičů na 40 milionů Kč

Praha přidá na platy řidičů v pražské integrované dopravě (PID) zhruba 40 milionů Kč. Peníze dostane desítka soukromých dopravců. Vyplývá to z materiálu, který na konci srpna schválili pražští radní.

Oprava centrálního dispečinku vyšla na 8,5 milionu Kč

Lepší pracovní zázemí mají díky rozsáhlé rekonstrukci zaměstnanci centrálního dispečinku Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). Dokončená oprava dispečinku stála 8,5 milionu Kč. V srpnu to řekla mluvčí společnosti Martina Krčová.


​Českým drahám se letos zatím daří, roste osobní i nákladní doprava

České dráhy hospodařily v prvním pololetí letošního roku se ziskem 537 milionů Kč, což představuje výrazný meziroční narůst. Podle ekonomů se dá pozitivní hospodaření považovat za důsledek dlouhodobější strategie národního dopravce – snižování nákladů a zvyšování kvality služeb.

RŽD Logistics a FELB hlásí masivní růst železničních přeprav

RŽD Logistics, největší multimodální logistický operátor ve Společenství nezávislých států a Pobaltí, dosáhl za prvních šest měsíců letošního roku ve spolupráci se svou dceřinou společností FELB (Far East Land Bridge) nárůstu přeprav o 1,8 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Podnik přepravil celkem 63 200 TEU, přičemž největší část – 55 900 TEU – připadla na zásilky na hlavním tranzitním tahu Evropa – Čína – Evropa.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - září 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA A CHYSTANÉ ÍRÁNSKÉ DOPRAVNÍ A LOGISTICKÉ FÓRUM

S ohledem na íránské speciální podmínky po otevření dveří mezinárodnímu obchodu je velmi důležité zásadně zlepšit i jeho obchodní atmosféru a strategii. Znovu rozjetí národní ekonomiky v řadě oblastí bude s určitostí záviset na rozvoji dopravního sektoru na národní úrovni a jeho významné roli při naplňování hlavních cílů íránského plánu rozvoje do roku 2025.

Hermes otevřel ve střední Anglii obří logistické centrum

Logistický koncern Hermes za přítomnosti více než 200 obchodních partnerů a zaměstnanců otevřel v srpnu v anglickém Rugby (hrabství Warwickshire ve střední Anglii) své dosud největší evropské logistické centrum, které je schopné odbavit denně rekordních 1,5 milionu balíků.

spinner