Expresní služby

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z MEZINÁRODNÍCH DOPRAVNÍCH A LOGISTICKÝCH SVAZŮ 7

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

KONFERENCE O VNITROZEMSKÝCH TERMINÁLECH V ANTVERPÁCH

ELA zve na konferenci, která se koná ve dnech 26. a 27. listopadu v Antverpách na téma budoucnost evropských vnitrozemských terminálů se zvláštním zaměřením na evropské vodní cesty. Význam efektivního zázemí námořních přístavů uznávají všechny zúčastněné strany: dostatečné plánování, užitečná partnerství a kombinované objemy jsou cestou vpřed pro vnitrozemskou dopravu. Vnitrozemské terminály hrají velmi významnou roli v této přeměně. Letošní, již desátá konference se zaměří na efektivní terminálové operace a vnitrozemskou dopravu, prováděnou různými aktéry. Konference počítá se 150 účastníky z celé Evropy včetně zhruba 90 ředitelů terminálových přístavních zařízení.

Evropská unie

Expresní služby potřebují efektivní leteckou dopravu

Evropská asociace expresních služeb EEA vyzvala na konci října Evropskou komisi, aby se při návrhu nové strategie rozvoje letecké dopravy zaměřila na následující oblasti: liberalizaci, vnitřní trh, implementaci vyváženého přístupu a bezpečnost.

Legislativa

Chystají se nová pravidla pro přeshraniční online obchod

Pouze 12 procent maloobchodníků prodává své zboží online do jiného členského státu, zatímco na domácím trhu obchoduje online 37 procent firem. Zhruba jen třetina spotřebitelů, kteří využívají elektronický obchod, nakupuje online i z jiných členských zemí. Rozvoj přeshraničního elektronického obchodu blokují nejrůznější bariéry, přičemž jednou z hlavních je přetrvávající rozdílnost digitálních kontraktů v jednotlivých členských státech EU.

Novela zákona

Ztrátovou činnost České pošty zaplatí stát

Česká pošta pravděpodobně bude dostávat kompenzace od státu za své ztrátové služby. Za letošní rok by to mělo být 700 milionů Kč, v dalších letech se částka sníží na 500 milionů Kč. Vyplývá to novely zákona o poštovních službách, kterou na počátku října schválila Poslanecká sněmovna. Nyní ji projedná Senát a dostane následně k podpisu prezident republiky.

Ing. Milan Loidl (PPL) pro DN

„Růst e-commerce se výrazně odráží na rozvoji naší sítě“

Elektronický obchod zažívá v poslední době velmi dobré časy, roste zejména poptávka po mezinárodní přepravě zásilek. Přepravní firmy na tento boom reagují novými službami, PPL například novou službou Connect. O co konkrétně jde, jsme se zeptali ředitele pro marketing a obchod společnosti PPL CZ Milana Loidla.

Statistika

Během pěti let se zvýšil počet e-shopů v ČR o 80 procent

Podle aktuálních odhadů v České republice působí v České republice zhruba 37 tisíc internetových obchodů. Během posledních pěti let se jejich počet zvýšil o 80 procent. Z výzkumného projektu Fashion report vyplývá, že nejvíce e-shopů se zaměřuje na elektroniku včetně mobilů a počítačů, knihy, hračky, kosmetiku nebo klenoty. Lidé stále více preferují také módu. „Podle našich odhadů tvoří prodej módního zboží z celkových online prodejů aktuálně zhruba pět procent,“ uvedl Tomáš Hájek, výkonný ředitel Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu (ADMEZ).

Zeptali jsme se

Zeptali jsme se Ing. Luďka Drnce, jednatele a obchodního ředitele DHL Express CZ

„Nedávno jste představili novou službu – posílání zásilek z čerpacích stanic Shell. Z kolika stanic lze zatím zásilky posílat, budete tuto službu dále rozšiřovat a plánujete spolupráci i s jinými značkami čerpacích stanic?“

„V současné době provozujeme samoobslužné kiosky na 31 čerpacích stanicích, což je v této fázi v podstatě konečné číslo. O rozšíření sítě do budoucna jsme samozřejmě již také přemýšleli, nicméně s touto službou jsme začali před necelým půlrokem, a proto bychom rádi nejdříve tuto spolupráci vyhodnotili.“

Smartex

Zákazníkům šetříme 40 procent nákladů za dopravu zásilek

Alexandr Michaljanič stojí u kormidla společnosti Smartex, kterou tvoří lidé s dlouholetými zkušenostmi a praxí v expresní přepravě nebo jiných oblastech dopravy a logistiky. Když firma začínala, neměl tento model v ČR obdoby. Co vše dnes Smartex nabízí a kam se tento druh služeb posunul?

Zeptali jsme se

Zeptali jsme se Daniela Mareše, jednatele společnosti DPD CZ

„Letos jste představili novou službu Jednohodinový Predict. Jaké máte po půl roce provozu zkušenosti s touto službou, jak se vám daří eliminovat neplánovaná zpoždění, jako jsou třeba dopravní nehody či kolony na silnicích?“

Jednohodinový Predict je inovací služby DPD Private. Od 1. dubna zná příjemce zásilek předem hodinový interval, kdy bude jeho objednávka doručena. Díky tomu ještě více zvyšujeme komfort při doručování zásilek, podporujeme úspěšnost doručení zásilky na první pokus a zároveň usilujeme o snížení počtu najetých kilometrů. S nečekanými komplikacemi na cestě náš systém počítá a na každou adresu, kam kurýr doručuje zásilku, je vypočtena určitá rezerva, která by měla tyto nečekané překážky na cestě pokrýt. S fungováním služby jsme spokojení.“

Simona Kijonková (Zásilkovna) pro DN

Předpokladem úspěchu e-shopu je fungující síť výdejních míst

Aby byl jakýkoli e-shop úspěšný, musí mít vybudovanou dostatečně hustou síť výdejních míst. Právě poptávky e-shopů po kamenných výdejních místech využila Simona Kijonková, která v roce 2010 založila firmu Zásilkovna, zaměřenou právě na distribuci zboží z e-shopů. Dnes už počet poboček této firmy po celé republice překročil čtvrtou stovku.

spinner