​Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

​Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

2.3. - Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ.

Dotace jsou určené pro technologické vybavení osobních vagonů na hlavních železničních koridorech. Dopravci je mohou využít na instalování opakovačů pro pokrytí mobilním signálem 5G nebo propustných oken.

Maximální výše poskytnuté podpory bude 100 procent způsobilých nákladů. Podpora bude dopravcům proplácena zpětně po ukončení projektu. Týká se vagonů s průměrným kilometrovým nájezdem minimálně 200 km za den a maximální konstrukční rychlosti 160 km/h.

"Pro Český telekomunikační úřad se jedná o první připravovanou dotační výzvu, a to na základě delegační smlouvy mezi námi a ministerstvem průmyslu a obchodu. Věříme, že se nové role gestora výzvy zhostíme se ctí a že z připravené výzvy budou mít skutečný užitek cestující na železnici“, uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Podle analýzy Evropa v datech v současnosti může 5G sítě v Česku využívat 96 procent obyvatel.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner