Siemens Mobility dodá 57 nových jednotek pro železniční sítě Franky-jižní Durynsko a Dunaj-Isar

Siemens Mobility dodá 57 nových jednotek pro železniční sítě Franky-jižní Durynsko a Dunaj-Isar

22.11. - DB Regio Bayern a výrobce kolejových vozidel Siemens Mobility nasadí od prosince 2023 na bavorské koleje 57 nových jednotek. Pro síť Franky-jižní Durynsko se v tuto chvílí vyrábí 26 nových jednotek Desiro HC, pro síť Dunaj-Isar pak 25 dvoupodlažních jednotek Desiro HC a šest jednotek Mireo. Vozidla pro síť Franky-jižní Durynsko budou dodána ve dvou etapách. Prvních 18 čtyřvozových jednotek Desiro HC bude v provozu od roku 2023, dalších osm šestivozových vozidel od června 2024. Provozní rychlost vozidel je téměř srovnatelná s ICE, například mezi Coburgem a Erfurtem budou jezdit rychlostí 190 km/h. V síti Dunaj-Isar bude všech 31 nových vozidel nasazeno do provozu od prosince 2024.

"Ve výběrových řízeních pro obě sítě jsme požadovali nová vozidla, abychom zvýšili pohodlí cestujících, kapacitu a také rozšířili nabídku služeb." řekl Thomas Prechtl, mluvčí vedení společnosti Bayerische Eisenbahngesellschaft, která plánuje, financuje a řídí regionální a příměstskou železniční dopravu v Bavorsku. "Celkem 8 jednotek bude speciálně vybaveno pro provoz na vysokorychlostní trati Bamberg-Coburg-Erfurt, na čemž jsme se dohodli se Svobodným státem Durynskem. Jejich maximální provozní rychlost je 190 kilometrů za hodinu."

Hansrüdiger Fritz, předseda regionálního vedení DB Regio Bayern, uvedl: "Atraktivní vlaky a nabídky služeb pro naše zákazníky jsou nezbytným předpokladem pro větší využívání železnice, která je přátelská k životnímu prostředí. Tímto způsobem pokračujeme ve zvyšování kvality železniční osobní dopravy v Bavorsku a získáváme další cestující. Společně s naším partnerem, společností Siemens Mobility, se těšíme na uvedení této působivé flotily nových vozidel na bavorské železnice. Naši cestující mohou očekávat zlepšení služeb v obou sítích. Na silně využívaném úseku Nürnberg-Bamberg nová vozidla výrazně zvýší kapacitu. Od roku 2024 bude v každém vlaku k dispozici až o 200 míst k sezení více."

Dr. Elmar Zeiler, vedoucí oddělení příměstských a regionálních vlaků společnosti Siemens Mobility, doplnil: "Pouze kvalitní nabídkou v železničním sektoru může být uspokojena rostoucí poptávka po dopravě a zároveň splněny cíle v oblasti ochrany životního prostředí. Společnost Siemens Mobility je hrdá na to, že k tomu významně přispěje svými jednotkami Desiro HC a Mireo, které budou provozovány v Bavorsku a Durynsku. Oba typy vozidel představují vyšší komfort pro cestující, maximální dostupnost a udržitelnost, jsou velmi oblíbení a na mnoha trasách již významně přispěly ke zvýšení spokojenosti cestujících."

Dvoupodlažní jednotky pro obě sítě budou vybaveny multifunkčními prostory bez sedadel s inovativními držáky na jízdní kola, které cyklistům umožní pohodlnou a bezpečnou přepravu kol. Kromě toho bude všech 57 vozidel vybaveno tzv. speciálními okny s nově řešeným povrchem skel pro usnadnění příjmu mobilního signálu. Ten umožňuje průchod rádiových elektromagnetických vln až 500krát snadněji než konvenční okna se skly s pokoveným povrchem. Díky tomu budou moci cestující pohodlně surfovat na internetu a telefonovat bez potřeby zvláštního zesilovače mobilního signálu ve vozidle. Moderní informační systém pro cestující umožňuje, kromě obvyklých funkcí, také informovat cestující v případě mimořádností v reálném čase přímo z dispečerského stanoviště. Cestující se také mohou těšit na bezplatné Wi-Fi připojení.

(pav)

Vizualizace: Siemens Mobility

spinner