​Počet usmrcených při nehodách na železnici se v dubnu meziročně zdvojnásobil

​Počet usmrcených při nehodách na železnici se v dubnu meziročně zdvojnásobil

6.5. - Počet usmrcených při nehodách na železnici letos v dubnu proti loňsku vzrostl dvojnásobně, z 11 na 22. Počet zraněných byl stejný jako loni v dubnu. Počet nehod na železnici ve stejném měsíci meziročně vzrostl téměř o deset procent. Železničních nehod za období od začátku roku do května se ale proti stejnému období loni stalo téměř o 11 procent méně. Vyplývá to ze statistiky Drážní inspekce (DI) zveřejněné na webu.

Za první čtyři měsíce letošního roku meziročně klesl počet usmrcených při železničních nehodách o více než 12 procent na 58. Počet zraněných při těchto nehodách meziročně vzrostl o tři na 65. Množství lidí usmrcených při nehodách v metru a na neželezničních drahách se zvýšilo ve srovnání se stejným loňským obdobím o tři na pět a počet zraněných na těchto drahách klesl o devět na 191 lidí.

Na neželezničních drahách a v metru se v dubnu meziročně zvýšil počet nehod o šest procent na 290, zemřeli při nich dva lidé, meziročně o jednoho víc. Zraněných na těchto drahách meziročně ubylo téměř o 14 procent na 38. Počet nehod na drahách mimo železnici je v meziročním srovnání vyšší v každém měsíci od ledna, za první čtyři měsíce je téměř o sedm procent vyšší než loni.

V dubnu také vlaky na železnici meziročně srazily více než dvojnásobný počet lidí. Letos to bylo 26, 19 lidí při železničních nehodách zemřelo a devět se zranilo. Loni v dubnu se vlaky střetly s 12 osobami, osm z nich následkem nehody zemřelo a tři se zranili. Za první čtyři měsíce letošního roku ale počet střetů vlaků s lidmi klesl o tři na 71 proti stejnému období loni. Počet usmrcených i zraněných za stejné období zůstal meziročně na stejných číslech.

Proti loňskému dubnu se letos snížil počet střetů na železničních přejezdech o více než 45 procent na deset. Loni při nich zemřeli dva lidé, letos tři. Letos v dubnu na přejezdech nezemřel nikdo, loni to bylo pět lidí. Za první čtyři měsíce počet nehod na přejezdech meziročně klesl zhruba o 15 procent na 45, počet usmrcených na přejezdech meziročně klesl téměř dvojnásobně na osm. Počet zraněných za první čtyři měsíce naopak meziročně vzrostl z 23 loni na 31 letos.

Inspekce v dubnu naopak zaznamenala vyšší počet chyb strojvedoucích. Počet projetí návěstidel zakazujících jízdu s následnou srážkou nebo vykolejením se v dubnu meziročně zvýšil o dvě na deset chybných projetí. Za první čtyři měsíce letošního roku je počet chyb strojvedoucích proti loňsku o jednu vyšší, do května letos strojvedoucí chybovali 45krát.

V dubnu se nejvíce, 14 nehod, uskutečnilo v Praze. Následoval Středočeský kraj s 13 nehodami a Ústecký kraj s desíti. Nejméně nehod bylo v Karlovarském kraji, a to dvě, a v krajích Jihočeském, Libereckém a Plzeňském, kde se stalo po třech nehodách.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner