​JHMD předaly soudu reorganizační plán, provoz vlaků chtějí v červnu až červenci

​JHMD předaly soudu reorganizační plán, provoz vlaků chtějí v červnu až červenci

2.6. - Věřitel Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) Jan Kysela včera soudu na schůzi věřitelů předal vypracovaný reorganizační plán firmy. V něm prezentoval mimo jiné předpokládaný výjezd vlaků na koleje v červnu až v červenci, vstup investora Good thing, který současný majetek jindřichohradecké úzkokolejky odkoupí, penězi uspokojí věřitele a pak majetek prodá Svazku obcí. O koleje se bude podle plánu starat firma Swietelsky Rail CZ. Úzkokolejka stále nemá osvědčení o bezpečnosti od Drážního úřadu, bez kterého vlaky nesmí na koleje. Úřad navíc v dubnu vykonal inspekci kolejišť a vyjádření vydá příští týden, zaznělo dnes u soudu.

Věřitel Kysela měl předložit reorganizační plán do 31. 5. V pátek 17. května ale požádal soud o prodloužení lhůty na přípravu reorganizačního plánu. Věřitelé na včerejší několikahodinové schůzi žádost schválili, soud však včera lhůtu neprodloužil. “Proto jsme dnes v závěru schůze předložili reorganizační plán v té podobě, v jaké jej máme k dnešnímu dni zpracovaný. Musím říci, že jsme nepočítali s tím, že ho budeme dnes předkládat. Když soud v průběhu jednání dospěl k závěru, že dnes o prodloužení lhůty nerozhodne, raději jsme z procesní opatrnosti návrh reorganizačního plánu podali, abychom nebyli v nejistotě, zda k prodloužení dojde, nebo ne. Počítáme ale s tím, že plán ještě dozná změn,” vysvětlil Michal Žižlavský, advokát Kysely. Soud teď plán posoudí a schvalovat ho budou opět věřitelé. Termín zatím nebyl stanoven.

Věřitelé na včerejší schůzi neschválili znalecký posudek, který ocenil hodnotu společnosti JHMD. Nepožadovali ale nový, jeho revizi nebo doplnění. Soud teď vyhodnotí, zda ho pro další řízení zadá znovu nebo nechá doplnit.

Drážní úřad v květnu přerušil řízení o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy, protože v žádosti objevil nedostatky týkající se požadavků kladených na systém bezpečnosti podle evropských nařízení, jak 23. května informovala mluvčí úřadu Pavlína Straková. Ve dnech 22. až 26. dubna provedli inspektoři kontrolu technického stavu železničních cest a vyjádření by měli vydat příští týden. Podle informací v insolvenčním rejstříku Drážní úřad soudu sdělil, že sám bude po odstranění vytýkaných nedostatků potřebovat pro vydání nového rozhodnutí přibližně jeden měsíc.

Věřitel Kysela připravuje reorganizaci společnosti JHMD od konce ledna. JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Podle Kysely JHMD po reorganizaci nebudou fungovat jako denní linkový provoz pro obyvatele, kteří žijí u železnice a dojíždějí do zaměstnání, což platilo před úpadkem. Zaměří se na turistiku. Firma je v úpadku od října 2022, kdy provoz vlaků zastavila. Dluží 350 milionů Kč.

(čtk)

Ilustrační foto: JHMD

spinner