Vydání 7/2024

Vydání DN č. 7

Výběr z článků DN č. 7 – 8 přineseme 11. května

(red)

Tlaky na zavádění ESG do logistiky a developmentu sílí ze všech stran

Důraz na udržitelnost a oblast ESG (Environmental, Social, and Governance) se stále více projevuje i v logistice. A to jak na bázi dobrovolnosti, tak i z důvodu vnějších tlaků. Je zde legislativa, která klade na firmy vysoké nároky, ale jsou i nepřímé podněty, jako například orientace zákazníků na společnosti, které kladou důraz na ESG, či třeba možnosti lepšího financování. A ve hře jsou i možné úspory v důsledku zavádění moderních úspornějších technologií.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

„Tak nám zase stávkuje ajznbón“, říká pani Müllerová a Švejk nejdřív neví, který a proč. „No přece v Němcích, pane Švejk!“ Tak tohle by mohl slyšet dobrý voják Švejk v poslední době několikrát, březen nevyjímaje. Odborový svaz strojvedoucích GDL 5. března přerušil kolektivní vyjednávání s Deutsche Bahn. Oba partneři kolektivního vyjednávání okamžitě začali obviňovat jeden druhého. Šéf GDL Claus Weselsky oznámil na středu 6. stávku v nákladní dopravě. Následovat měly další tzv. vlnové údery. Ty však budou oznámeny pouze v krátkém předstihu „a rozhodně ne 48 hodin předem,“ vysvětlil šéf GDL Weselsky a odmítl další arbitráž nebo moderování.

​Letošní LogiMAT přilákal do Stuttgartu více návštěvníků i vystavovatelů

LogiMAT 2024, mezinárodní veletrh intralogistických řešení a řízení procesů, dospěl k úspěšnému závěru s obnoveným růstem a působivými maximy ve všech klíčových ukazatelích. Na třídenní akci do kongresového centra Messe Stuttgart přijelo celkem 67 420 odborníků z oboru (+8,1 procenta). Na ně čekalo 1 610 vystavovatelů (+6 procenta), kteří představili své nejnovější produkty a řešení, včetně více než 120 inovativních produktových premiér.

Linde MH nabízí širokou škálu řešení pro automatizaci intralogistiky

Nová automatizační řešení od společnosti Linde Material Handling zjednodušují uvedení do provozu a servis a rozšiřují nabídku možností přizpůsobených požadavkům zákazníka.

Vladimír Starosta (O.K. Trans Praha): Nechceme si nechat od politiků vnutit komplikovaná auta odtržená od reality

Silniční dopravci začínají být postupně tlačeni k lokálně bezemisním vozidlům. O přiblížení toho, jak oni sami vnímají tento tlak a jaký je jejich pohled na budoucnost kamionové dopravy, jsme požádali Vladimíra Starostu, jednatele společnosti O.K. Trans Praha a čestného prezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia.

​Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky vlaků pro Itálii

Český železniční průmysl může zabojovat o dodávky italských regionálních vlaků v hodnotě 800 milionů eur. Jedná se o investici do nákupu nejméně 150 bezemisních vlakových souprav, které nahradí stávající letité elektrické a dieselové jednotky zejména v jižní části země. Počítá se přitom s obnovou vozového parku regionálních a příměstských vlaků s cílem snížit průměrné stáří prostřednictvím nákupu nových souprav na elektrický a vodíkový pohon.

Jan Vetyška (APEK): Očekáváme, že letos se česká e-commerce vrátí k meziročnímu růstu

Rozvoj e-commerce a vstup nových velkých hráčů na český trh sebou přináší pro zákazníky nové možnosti, ale také i řadu rizik. O bližší informace z této oblasti jsme požádali Jana Vetyšku, výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

​Evropský manifest pro budoucí elektronické obchodování

Asociace Ecommerce Europe letos představila svůj manifest pro nadcházející volby do Evropského parlamentu v červnu 2024, v němž předkládá působivou vizi toho, jak se bude maloobchod i velkoobchod v Evropské unii v budoucnu vyvíjet.

Společnost PPL jede na vlně Parcelboxů

Společnost PPL, přední přepravce balíků na tuzemském trhu, zaznamenává rekordní nárůst díky rostoucí popularitě e-commerce a objednávkám zahraničního zboží. Denně dokáže českým zákazníkům doručit až na půl milionu zásilek. Svou pozici na českém trhu plánuje posilovat PPL také letos, především rozrůstáním sítě výdejních a podacích Parcelboxů, ve kterých jednička na trhu vidí budoucnost doručování.

spinner