Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi bude mít nová vrata

Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi bude mít nová vrata

13.3. - Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi na Zlínsku bude mít nová vrata. Práce skončí v dubnu tak, aby 1. května mohla bez omezení začít hlavní plavební sezona na Baťově kanálu, sdělil dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy je správcem Baťova kanálu. Oprava téměř 90 let staré plavební komory ve Spytihněvi začala loni v říjnu.

"Akce spočívá v komplexní opravě všech částí plavební komory a zahrnuje výměnu vrat, elektroinstalací a ovládacích konstrukcí, včetně stavebních konstrukcí. Plavební komora získá nové úvazní prvky, signalizační i plavební značení," uvedl mluvčí.

Plavební komoru museli odborníci nejdříve očistit od nánosů a naplavenin. Odstranili vrata, dosedací prahy, oděrné trámce a všechny úvazné prvky. Po odbourání poškozených konstrukcí začala betonáž nových. "Aktuálně připravujeme osazení novými nerezovými vraty. Ty dodává specializovaná firma v Kotvrdovicích. Instalace vrat proběhne na začátku dubna. Následovat budou rozvody elektroinstalací, abychom mohli napojit pohybovací mechanismy a ovládací prvky," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Po opravě plavební komory ve Spytihněvi bude následovat generální oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. "Baťův kanál odemykáme 1. května , kdy už bude plavební komora ve Spytihněvi v provozu. Opravy plavební komory ve Veselí nad Moravou zahájíme až v říjnu," uvedl Gargulák. Opravy plavebních komor ve Spytihněvi a Veselí nad Moravou budou stát 47 milionů korun.

Povodí Moravy také dokončilo modernizaci rejd 11 plavebních komor spojenou s výstavbou nových čekacích stání za 61 milionů korun. Na Baťově kanále je v provozu 13 plavebních komor, jejichž provoz zajišťuje Povodí Moravy.

Baťův kanál, který slouží rekreační plavbě, je splavný téměř na 54 kilometrech mezi Otrokovicemi a slovenskou Skalicí. Ročně jej navštíví okolo 85.000 lidí. Loni v létě začala stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Hodonínsku, díky které bude možné v letní sezoně v roce 2026 poprvé doplout z přístavu ve slovenské Skalici až do Hodonína. Počítá se také s tím, že na severu bude kanál splavný až do Kroměříže.

(čtk

Foto: Povodí Moravy

spinner