​Lodě v Česku patrně budou muset mít zařízení ke sledování pohybu

​Lodě v Česku patrně budou muset mít zařízení ke sledování pohybu

30.1. - Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Počítá s tím novela o vnitrozemské plavbě, kterou včera Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Uskuteční se nejdříve v únoru. Poslanci Jan Bauer a Martin Kolovratník chtějí do výjimek přidat převozní lodi.

„Vzhledem k charakteru převozních lodí není třeba, aby tato plavidla měla informace o vodní cestě v podrobném rozsahu,“ zdůvodnili předkladatelé navrhovanou výjimku. Poukazují na to, že převozní plavidla většinou překonávají velmi krátké vzdálenosti.

Zařízením budou muset být podle vládního návrhu vybavena plavidla s vlastním strojním pohonem. Výjimku kabinet navrhuje pro rekreační lodě, plovoucí stroje a malá plavidla s trupem delším než sedm metrů, které provozuje správce vodní cesty, plavební úřad nebo složka integrovaného záchranného systému.

Ministerstvo dopravy si od zavedení nové povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Opatření by mělo pomoci také v ochraně životního prostředí a ke zvýšení efektivity plavebního provozu. Povinnost by měla platit jen na vybraných vodních cestách. První z nich je na Labi od jezu Přelouč po hranici s Německem, druhá na Vltavě od Slapské přehrady po soutok s Labem u Mělníka.

Údaje o plavbě se budou přenášet do systému Říční informační služby, který by měl evidovat veškeré potřebné informace o všech plavidlech a jejich cestách. Systém bude součástí celoevropského programu, jehož cílem je spravovat informace o vnitrozemské vodní dopravě v Evropské unii.

Správcem systému v Česku je Státní plavební správa. Monitorovací zařízení nyní využívají provozovatelé lodí dobrovolně. Mají je například policejní plavidla. Podle ministerstva dopravy by náklady na pořízení jednoho zařízení neměly přesáhnout 150 000 Kč.

(čtk)

spinner