V Brně se od ledna přestanou prodávat papírové předplatní jízdenky na MHD

V Brně se od ledna přestanou prodávat papírové předplatní jízdenky na MHD

5.10. - Brno jako třetí město v zemi přestane od 1. ledna příštího roku prodávat papírové předplatní jízdenky na MHD. Bude možné koupit pouze elektronickou jízdenku, kterou si mohou lidé nahrát buď na svoji platební kartu, nebo jim dopravní podnik prodá kartu bez vazby na bankovní účet. Zákazníci si však stále budou moct nákup předplatného vyřídit v kamenných pobočkách, které zůstanou otevřené. Aktuálně využívá předplatní jízdenku v Brně 184 000 lidí, přičemž 124 000 má elektronickou, uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Jako první zrušila papírové jízdenky Ostrava v roce 2019, od loňska se dá koupit pouze elektronické jízdné v Ústí nad Labem. Rozhodnutí rozloučit se s papírovou érou vyvolala nutnost modernizovat aplikaci pro prodej papírových jízdenek. Slouží 15 let a je na hranici životnosti. Její obnova by stála pět milionů korun, přičemž aplikace pro prodej elektronických jízdenek stála milion korun. "Navíc podnik na tisku, distribuci, nižších provizích při platbách přes platební bránu a personálním zabezpečení ušetří další čtyři miliony korun ročně," uvedla Tomaštíková.

Podle generálního ředitele podniku Miloše Havránka už ze všech těchto důvodů nedává obnova aplikace smysl. "Rozhodli jsme se proto rozšířit současný systém, který umožní nejen nákup elektronických jízdenek, ale i kompletní servis zákazníkům. Přechod na tuto formu je postupný, abychom měli dostatečné kapacity věnovat se všem cestujícím, kteří budou zákaznickou podporu potřebovat,“ uvedl Havránek.

Lidé mohou nadále přijít do poboček v Novobranské ulici, na Mendlově náměstí, na nádraží v Králově Poli, na Staré osadě a u zoologické zahrady. Příští rok přibude ještě na nové tramvajové konečné v bohunickém kampusu. "Už skončila pobočka na Vysokém učení technickém, protože studenti přešli na elektronické jízdenky, a zrušíme také prodejnu v Pisárkách," doplnila Tomaštíková. První nákup elektronické jízdenky sice musejí cestující řešit na pobočce, každý další už se však obejde bez její návštěvy.

Elektronické předplatní jízdenky začal podnik nabízet od roku 2017, začátkem loňského roku se počet elektronických jízdenek vyrovnal s papírovými a nyní silně převažuje. Jen elektronické jízdenky, které si lze koupit přes e-shop www.brnoid.cz, musí mít studenti nad 18 let, od 1. listopadu na něj přejdou důchodci do 70 let a od 1. ledna i všichni ostatní včetně dětí a žáků do 18 let. Dosavadní papírové jízdenky lze využívat do ukončení platnosti. Plnoletí si mohou od podniku koupit kartu za 99 korun, děti a mládež dostanou speciální čip za 30 korun. Jako nosič jízdenky může sloužit i aplikace v mobilním telefonu.

(čtk)

Foto: LAN

spinner