Stát změnu daní pro zájezdové dopravce nechystá, zahrne je do covidové podpory

Stát změnu daní pro zájezdové dopravce nechystá, zahrne je do covidové podpory

14.2. - Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou další část podpory v rámci covidových programů, které nyní připravuje vláda. Změnu daní či slev pro ně, jak dopravci žádali, stát neplánuje. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zájezdová doprava je dál v krizi, na začátku roku dopravcům klesly výkony až o 90 procent.

Nepravidelní zájezdoví dopravci nyní platí DPH 21 procent, zatímco pro pravidelné dopravce je stanovena snížená desetiprocentní DPH. Rozdíl je i v silniční dani, kterou pravidelní dopravci na rozdíl od nepravidelných neplatí. V autobusech nepravidelné dopravy navíc neplatí slevy z jízdného.

Dopravci si na tento stav dlouhodobě stěžují. "Oproti pravidelné dopravě jsou zde diskriminační podmínky pro nepravidelné dopravce a tím i pro jejich zákazníky," uvedl místopředseda Asociace nepravidelné autobusové dopravy Aleš Toufar. V závěru ledna proto asociace poslala vládě a jejím členům dopisy, ve kterých je žádá o srovnání podmínek. Toufar v této souvislosti připomněl deklaraci, kterou iniciativa Za autobusy uzavřela loni v létě s koalicí SPOLU. Dohoda počítala se srovnáním podmínek v autobusové dopravě.

Vláda však změny v této oblasti nyní neplánuje. "Veřejná osobní doprava, drážní i linková (autobusová), bez ohledu na to, zda je v závazku veřejné služby nebo na komerční bázi, slouží k zajišťování dopravní obslužnosti území. Pravidelné poskytování přepravních služeb na určené trase hromadnou dopravou je nepostradatelnou službou veřejnosti, a proto je daňově i prostřednictvím slev státem podporován," vysvětlil důvod zvýhodnění klasických přepravců Jemelka.

Podle něj stát počítá s podporou zájezdových dopravců v rámci programů, které by v blízké budoucnosti měla schvalovat vláda. František Jemelka zároveň připomněl, že resort dopravy poskytl těmto dopravcům kompenzace za celkem 1,25 miliardy korun.

Krize v České republice zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů, tvrdí asociace.

(čtk)

Logo: Asociace nepravidelné autobusové dopravy

spinner