Škoda Group koupila firmu Cegelec, výrobce dílů pro tramvaje, trolejbusy a vlaky

Škoda Group koupila firmu Cegelec, výrobce dílů pro tramvaje, trolejbusy a vlaky

16.5. - Plzeňská strojírenská skupina Škoda Group, součást investiční společnosti PPF, koupila společnost Cegelec. Jde o dceřinou firmu VINCI Energies, která je součástí nadnárodní průmyslové skupiny VINCI sídlící ve Francii. Cegelec vyvíjí a vyrábí elektrická zařízení pro městskou hromadnou dopravu, pro tramvaje, trolejbusy, metro i příměstskou železnici. Podílí se také na modernizaci kolejových vozidel, hlavně tramvají z původní produkce ČKD Praha, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla. Cenu transakce ani parametry kupované firmy strojírny nezveřejnily.

"Škoda Group koupila 100 procent akcií společnosti Cegelec od VINCI Energies. Rozšiřujeme tak své portfolio o další komponenty pro různá vozidla hromadné dopravy a také zajímavý rozsah servisních služeb. Škoda navíc získává velmi zkušený tým pracovníků," dodal Jan Švehla. Cegelec bude pokračovat v činnosti pod novým názvem Electric Components.

"Škoda Group prochází dlouhodobým rozvojem a součástí toho je i posilování našich vývojových, výrobních i servisních kapacit," řekl Karel Majer, šéf představenstva a obchodní ředitel Škody Electric ze skupiny Škoda Group, pod kterou nově nabytá firma patří.

Cegelec je podle webu firmy výrobce elektrických zařízení pro prostředky hromadné dopravy a pro napájecí systémy MHD. S partnerskými subjekty zajišťuje modernizaci tramvají a trolejbusů. "V Evropě je provozováno několik tisíc vozidel vybavených naším pohonem, která vykazují vysokou provozní spolehlivost," uvedla firma.

Skupina Škoda Group, přední evropský dodavatel vozidel a řešení pro veřejnou dopravu, zaměstnává zhruba 8 400 lidí, z toho 80 procent ve výrobních závodech v ČR. V roce 2022 zvýšila meziročně provozní zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) o 22 procent na 1,2 miliardy Kč. Tržby vzrostly o 26 procent na 18,2 miliardy Kč. Skupina předloni vyrobila a dodala 213 vozidel, meziročně o pětinu víc.

(čtk)

Foto: Cegelec

spinner