Londýn otevřel na jihu města dvě nové stanice metra za 1,1 miliardy liber

Londýn otevřel na jihu města dvě nové stanice metra za 1,1 miliardy liber

21.9. - Londýn včera otevřel dvě nové stranice metra. Podzemní veřejné dopravy se dočkají obyvatelé čtvrtí okolo bývalé elektrárny Battersea na jihu metropole. Agentura Reuters projekt za 1,1 miliardy liber (32,7 miliardy Kč) označuje za první velké rozšíření londýnského metra v tomto století.

Stanice Nine Elms a Battersea Power Station se nacházejí poblíž americké ambasády a čtvrti Vauxhall. Jsou na nejvytíženější Northern Line, tedy severní lince, která se zpravidla v plánech značí černě. Město protíná na severojižní ose, na severu a ve středu města se větví.

Hloubení tříkilometrového tunelu mezi stanicí Kennington ke dvěma novým stanicím začalo v roce 2015. Odpadní materiál, který byl při hloubení odstraněn, dopravily nákladní říční čluny po Temži na venkov, kde bude přeměněn na zemědělskou půdu. Téměř 850 000 tun materiálu vydalo na 700 plaveb.

"Toto rozšíření výrazně zlepší spojení mezi těmito živými, rostoucími čtvrtěmi jižního Londýna a zbytkem hlavního města a také pomůže podpořit tisíce nových pracovních míst i nové bydlení," uvedl starosta britské metropole Sadiq Khan. Díky investici má vzniknout 25 000 pracovních míst a 20.000 nových bytů, napsal list The Guardian.

Stance Nine Elms a Battersea Power Station jsou prvními novými zastávkami metra od roku 2008, kdy byly přidány zastávky Heathrow Terminal 5 a Wood Lane.

Rozšíření Northern Line je zásadní pro přestavbu někdejší elektrárny Battersea, jež kdysi elektřinou zásobovala pětinu Londýna a později desítky let chátrala. Přeměna bývalé uhelné elektrárny, která se objevila na albu Animals skupiny Pink Floyd, se v posledních letech potýkala se zpožděním výstavby. Někteří zájemci kvůli tomu odstoupili od koupě bytů. V květnu se do elektrárny, která je centrálním bodem projektu za devět miliard liber a jež se má příští rok otevřít veřejnosti, nastěhovali první obyvatelé.

(čtk)

Foto: TfL

spinner