​Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje funguje již 15 let

​Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje funguje již 15 let

13.5. - Každý, kdo cestuje vlakem nebo autobusem na regionálních tratích a trasách ve Zlínském kraji, ať už do zaměstnání, do školy, za zábavou nebo jako turista, využívá služeb, které obyvatelům Zlínského kraje i jeho návštěvníkům zajišťuje Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s. r. o., zkráceně KOVED. Společnost už má za sebou 15 let fungování.

„Společnost vznikla z rozhodnutí Zastupitelstva Zlínského kraje a činnost zahájila v roce 2006. Z původních 4 lidí se za uplynulé období rozrostla na 20 zaměstnanců,“ představil KOVED současný jednatel společnosti Ing. Martin Štětkář.

Základním posláním společnosti je zajištění dopravní obslužnosti kraje – tedy nabídnout jeho obyvatelům i návštěvníkům dostatečný počet vlakových a autobusových spojů, aby se cestování veřejnou dopravou stalo plnohodnotnou alternativou k používání vlastních dopravních prostředků. „Jde nám o to, aby služeb veřejné dopravy využívali cestující napříč věkovým spektrem, aby byla atraktivní a konkurenceschopná,“ uvedl Martin Štětkář.

Právě letošní rok a následující léta budou pro společnost KOVED a veřejnou dopravu v regionu klíčové. Od začátku ledna začal ve Zlínském kraji fungovat nový dopravní systém – Integrovaná doprava Zlínského kraje. „Ačkoliv většina práce je ještě před námi, věříme, že postupnými kroky se nám podaří vybudovat systém, který nabídne veškeré standardy cestování 21. století,“ připomněl jednatel.

Z činností, které společnost vykonala v minulých letech, připomeňme alespoň ty nejdůležitější, s jejichž výsledky se občané kraje mohou každodenně setkávat. V letech 2011–2013 se KOVED podílel na výběru nových vozidel pro kolejovou dopravu, díky čemuž dnes na tratích v regionu jezdí soupravy RegioSHARK. V letech 2014–2016 zase společnost spolupracovala na přípravě nového dopravního terminálu v Uherském Brodě. Každoročně se také podílí na zajištění Barum Czech Rally Zlín. Nejpodstatnější ale byla součinnost společnosti KOVED s ostatními kraji v České republice v oblasti koordinace mezikrajské dopravy a při přípravě Integrované dopravy Zlínského kraje.

V současné době KOVED organizuje a koordinuje oblast veřejné dopravy ve Zlínském kraji a na navazujících mezikrajských linkách prostřednictvím smluvních dopravců. V autobusové dopravě to jsou Arriva Morava, a. s. (Zlínsko), ČSAD Bus Uherské Hradiště, a. s. (Uherskohradišťsko, a Valašskokloboucko), konsorcium Transdev Morava, s. r. o., a TQM Holding, s. r. o. (Vsetínsko a Valašskomeziříčsko), a Z-Group BUS, a. s. (Kroměřížsko). Regionální železniční dopravu zajišťují společnosti České dráhy, a. s., a Arriva vlaky, s. r. o. U těchto dopravců jsou objednávány vlaky kategorie osobní a spěšný.

(lan)

Foto: KOVED

spinner