​Dopravce Arriva autobusy vloni zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionu korun

​Dopravce Arriva autobusy vloni zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionu korun

20.6. - Autobusový dopravce Arriva autobusy (dříve Arriva Východní Čechy) vloni dosáhl zisk po zdanění 34,8 milionu korun. Výsledek je o 27,1 milionu korun vyšší než rok předtím. Podílely se na něm i příspěvky na úhradu ztráty ze zajištění obslužnosti ve veřejné linkové dopravě ve výši 513 milion korun, které poskytly krajské, městské a obecní úřady a ministerstvo dopravy. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět milion na 131 milionů korun. Negativní vliv měla na výsledky epidemie onemocnění covid-19 a přijatá protiepidemická opatření, uvedla společnost ve výroční zprávě.

"Epidemie měla vliv na pravidelnou autobusovou dopravu. Vzhledem k přijatým vládním opatřením došlo k poklesu cestujících, zejména dětí, studentů a osob na home-office. Objednatelé dopravy na to reagovali omezováním jízdních řádů," uvedl předseda správní rady Jindřich Poláček. Firma také musela téměř zastavit zájezdovou dopravu.

Komplikace působil rovněž dlouhodobý nedostatek řidičů, i kvůli jejich velké nemocnosti. Společnost roto někdy musela dopravu zajišťovat pomocí subdodavatelů a najímala i agenturní zaměstnance. Šoféry sháněla i v zahraničí, zejména na Ukrajině a v Srbsku. Ve firmě vloni pracovalo 396 zaměstnanců, rok předtím jich bylo 524. Průměrná měsíční mzda dosáhla 37.376 korun. Od ledna 2022 se společnost spojila s firmou Arriva Morava.

Kvůli ukončení kontraktu v Královéhradeckém kraji a vyhlášeným soutěžím na regionální dopravu v Pardubickém kraji a v kraji Vysočina se vozový park neobnovoval v takém rozsahu, jako v předchozích letech. Z důvodu ukončení provozu MHD v Kolíně a příměstské dopravy v v Královéhradeckém kraji bylo v roce 2021 vyřazen 117 autobusů, přičemž nakoupila devět starších vozů.

Arriva autobusy vloni provozovala pravidelnou autobusovou dopravu ve velké části Pardubického kraje. V soutěži na desetileté zajištění přepravy uspěla pouze v jedné z osmi oblastí, na Chrudimsku. kde její autobusy jezdí od letošního 12. června. V kraji Vysočina nezískala smlouvu v žádné oblasti, zatím se čeká na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve Středočeském kraji má firma uzavřenou smlouvu do roku 2024.

Jediným akcionářem firmy je společnost Arriva Transport Česká republika. Ta je součástí nadnárodní skupiny ovládané společností Deutsche Bahn Aktiengesellschaft.

(čtk)

Foto: Arriva

spinner