​Do brněnských ulic naposledy vyjel trolejbus 25Tr, projel všechny linky

​Do brněnských ulic naposledy vyjel trolejbus 25Tr, projel všechny linky

7.2. - Do brněnských ulic včera naposledy vyjel z komínské vozovny trolejbus typu 25Tr. Na čele a na boku měl malý transparent "Poslední jízda" a postupně projel všemi trolejbusovými linkami. Po městě jezdilo v minulých letech pouze devět kusů tohoto typu kloubového trolejbusu z let 2007 až 2009 a ve službě cestujícím budou vozidla pokračovat v Ústí nad Labem, kam je brněnský dopravní podnik odprodal, řekla mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Na rozloučení se přišly podívat desítky nadšenců, obvykle s fotoaparáty. Trolejbus jezdil přes plně obsazený, další fotografové lemovali ulice.

V provozu zůstal dodnes už pouze jediný, ostatní byly od prosince postupně odstavené. V ulicích je totiž nahradily nové trolejbusy typu 27Tr od Škody Electric a Solarisu, které Brno postupně zařadilo do provozu v prosinci. Zatím jich jezdí 20 a během letoška jich bude dalších 20. "První část této dodávky dostaneme na začátku léta, druhou s odstupem několika měsíců," řekla Tomaštíková.

Vyřazený typ vyráběla také Škoda, karoserie byla shodná s autobusy Citelis od výrobce Iveco. Vozy se vyznačovaly nepříliš pohodlnými sedadly. V provozu však zůstaly v Brně jen 15 let, paradoxně tak v provozu zůstávají ještě starší typy trolejbusů 14Tr, 21Tr a 22Tr. I tyto typy by chtěl dopravní podnik v nejbližší době vyměnit za nové.

Z provozu v Brně postupně mizí i další starší vozidla, ať už jde o tramvaje K2 či poslední vysokopodlažní autobusy Karosa B961.

(čtk)

Ilustrační foto: DPMB

spinner