​Aplikace Pozor tramvaj! v Brně má nové funkce, stáhlo si ji 1800 lidí

​Aplikace Pozor tramvaj! v Brně má nové funkce, stáhlo si ji 1800 lidí

18.6. - Aplikace Pozor tramvaj!, kterou od dubna testuje Dopravní podnik města Brna (DPMB), má nové funkce a přibyl také jeden přechodový hlásič. Aplikace upozorní chodce, cyklisty či řidiče na riziko střetu s tramvají. Za první dva měsíce zkušebního provozu si aplikaci stáhlo 1800 lidí, informoval dnes dopravní podnik v tiskové zprávě.

Uživatelé si nyní mohou aplikaci na noc vypnout nebo zastavit, případně nastavit, aby se jim upozornění na blížící se tramvaj zobrazovalo pouze při pohybu. Autoři projektu také nainstalovali na vybrané místo přechodový hlásič, který má zamezit střetům chodců a tramvají při přecházení.

Aplikaci DPMB testuje na tramvajové lince číslo 4. Pokud by ji po skončení testovacího období podnik dál používal, byla by pro potřeby Brna přejmenována na Pozor šalina!. Chodce upozorňuje na blížící se vůz tramvaje ve vzdálenosti 100 až 120 metrů. Upozornění odešle pouze v případě, že uživatel zrovna mobil používá a mohl by tak tramvaj přehlédnout. Je však možné nastavit i takzvaný dětský režim, který hlásí blížící se dopravní prostředek bez ohledu na aktuální využívání telefonu.

Nově umístěný přechodový hlásič plní stejnou funkci jako aplikace, ale bez závislosti na mobilním telefonu. Když se blíží vůz osazený vysílací jednotkou aplikace, hlásič vyšle světelný i zvukový signál.

Vysílacím zařízením Safe je vybaveno aktuálně 22 tramvají na lince číslo 4. Jde o krabičky o velikosti dlaně, které vysílají signál do mobilních telefonů. Testovací provoz potrvá do konce června, v polovině července bude mít dopravce k dispozici vyhodnocení fungování aplikace a statistiky.

Aplikaci vyvinula společnost Safe Public Transport a více než rok už ji testuje v Praze.

(čtk)

Foto: DPMB 
spinner