Alstom dodá 40 nových tramvají do švédského Göteborgu

Alstom dodá 40 nových tramvají do švédského Göteborgu

13.2. - Pražský dopravní podnik připravuje velký nákup nových tramvají a k této zakázce už zahájil předběžné tržní konzultace. Jedním z možných dodavatelů je francouzská společnost Alstom, jejíž tramvaje jezdí ve více než stovce měst celého světa, v provozu jich je více než 8000. Nejnovější zakázku Alstom získal od švédského Göteborgu, který využil opci na 40 tramvají Flexity v hodnotě okolo 100 milionů EUR pro tamní dopravní podnik Västtrafik.

Nová tramvaj Flexity, známá také jako M34, je prodlouženou verzí tramvaje M33, kterou Alstom Göteborgu již dodává. Čtyřicet jednotek je opcí k původní smlouvě z roku 2016, která Västtrafiku umožňuje objednávat další tramvaje dle potřeby. Tramvaje M34 půjdou do provozu v letech 2023-2026. Nový model Flexity M34 pojme 319 cestujících, což je o 50 % více než u předchozího modelu M33. Nízkopodlažní provedení tramvaje Flexity usnadňuje nastupování a 45 metrů dlouhé tramvaje poskytují dostatek místa pro kočárky i cestující na invalidním vozíku. Design splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy i požadavky Göteborgu na ekologickou veřejnou dopravu.

Alstom nicméně může české metropoli nabídnout i jiná řešení, například tramvaje Citadis X05, které jezdí nově třeba na předměstí katarského Dauhá nebo v řeckých Aténách.

(pav)

Foto: Alstom

spinner