Bauma 2010

Mnichovská Bauma bude letos zaměřena na dopravu a infrastrukturu

První ročník Mezinárodního odborného veletrhu stavebních a těžařských strojů, strojů stavebních hmot, stavebních vozidel a zařízení a související manipulační techniky Bauma se v Mnichově uskutečnil v roce 1954. Letošní, 29. ročník ve dnech 19. až 25. dubna již jen potvrdí pozici bezkonkurenčně největší světové výstavy oboru. Pořadatel, německá veletržní společnost Messe München, očekává, že Bauma 2010 zlomí všechny své dosavadní rekordy, jak pokud jde o počet vystavovatelů, tak i návštěvníků.

Všechny výstavní stánky a plochy již pořadatelé pronajali, přestože znovu rozšířili veletržní prostory a plochy o dalších 15 tisíc m2. Celkem Bauma 2010 nabídne na moderním výstavišti v Mnichově více než 555 tisíc m2 výstavních ploch pro všechny přední světové podniky. Již nyní je jasné, že jejich počet překročí zatím rekordních 3002 vystavovatelů ze 49 zemí světa z posledního ročníku 2007. Tehdy veletrh proběhl na ploše 540 tisíc m2 a na výstaviště se přišlo podívat přes půl milionu návštěvníků ze 191 zemí.

Ve znamení dopravy a infrastruktury

Bauma 2010 bude na straně vystavovatelů zcela jistě opět o něco mezinárodnější, než byl poslední ročník před třemi lety, i když prozatím není k dispozici přesný údaj, protože organizátoři zatím čekají na informace od zástupců společných stánků. Už v roce 2007 však podíl zahraničních vystavovatelů dosáhl 54 procent. Dobré přijetí v zahraničí, ať již na straně vystavovatelů nebo návštěvníků, si veletrh Bauma tradičně zajišťuje kvalitní mezinárodní síti zastoupení a agenturních partnerů. Součástí veletrhu je rovněž předávání prestižní ceny za inovace v oboru.

Veletrh má sice tříletý rytmus, ale podle výkonného ředitele Messe München Eugena Egetenmeira se okamžitě po skončení akce organizační tým pouští do přípravy nového ročníku, aby maximálně využil získaných zkušeností a kontaktů. Letošní rok by měl být ve znamení zvýšeného důrazu na dopravu a infrastrukturu.

Řadou významných úprav prošly prostory výstaviště. V severozápadní části areálu vznikla nová vstupní budova, která by měla odlehčit extrémně exponovanému západnímu vstupu. Probíhají přípravy provizorních vstupů na venkovní plochy na dalších místech, které budou otevřeny pouze po dobu konání veletrhu.

Rozšířené výstavní plochy se podařilo získat využitím nových venkovních prezentací a výstavbou dvou dočasných hal.

Fórum představí americké, indické a ruské technologie

Veletrh doplní fórum věnované široké řadě témat. První ročník fóra se uskutečnil v roce 2007 a zaznamenal mezi odbornou veřejností značný ohlas. S přednáškami vystoupilo šest desítek expertů. Ve spolupráci s německým svazem VDMA (Verband deutscher Maschinen- und Anlagebau) se letos představí speciály zaměřené na vybrané trhy – indický, americký, indický a ruský (země SNS). Sympozium zahájí indický ministr dopravy Kamal Nath, který bude hovořit o perspektivách stavebního průmyslu a infrastruktury. Fórum bude pokračovat panelovými diskusemi o nejnovějších trendech, inovacích a technologiích.

Kompletní doprovodný program veletrhu Bauma 2010 je k dispozici na webových stránkách. Všechny akce budou přístupné návštěvníkům veletrhu zdarma po všech šest dnů konání akce. Fórum bude probíhat přímo v centru výstaviště v hale C2.

Dopravní technika pro stavebnictví

Vozidla pro stavební sektor se budou muset v příštích letech přizpůsobit novým, přísnějším emisním normám podle směrnic Evropské unie i amerických předpisů. Stejně jako výrobci čistě dopravních vozidel bude muset i tento sektor hledat uspokojivý kompromis mezi ekonomickými a ekologickými aspekty a bude se orientovat na inovativní řešení v oblasti spotřeby energie u pohonných systémů.

Některé nové trendy se představí již na veletrhu Bauma 2010. Například německý výrobce motorů a pomocných pohonných jednotek Deutz z Kolína nad Rýnem na něj přiveze motor nové konstrukce s prozatímním modelovým označením TCD 20XX. Ultrakompaktní jednotku o zdvihovém objemu 2,9 litru navrhl jako řadový čtyřválec speciálně pro využití ve stavebním průmyslu.

Švédský koncern Scania bude prezentovat nové motory pro těžařská vozidla a míchače betonu. V Mnichově se budou moci zájemci seznámit mimo jiné s jeho devítilitrovým pětiválcem o výkonu 294 kW, třináctilitrovým řadovým šestiválcem o výkonu 368 kW pro nakladače a jeřáby a šestnáctilitrovým motorem V8 o výkonu 515 kW pro účely armády a dřevařský průmysl.

Vlastní průmyslové motory na výstavě představí také společnost Perkins z německého Kleinostheimu. Prezentovat se bude zejména novou řadou 854. Posledními novinkami bude chtít zaujmout i americký producent vznětových motorů Cummins. Představí čtyři nové pohonné jednotky od kompaktní třídy po vysoce výkonný pohonný agregát pro speciální účely.

Divize stavebních strojů skupiny Volvo vyvinula nový pohon pro novou modelovou řadu kolových nakladačů. Vozidla se vyznačují vyšším komfortem pro řidiče, zlepšenou odolností a spotřebou paliva sníženou o zhruba patnáct procent. Na letošním ročníku veletrhu Bauma Volvo představí systém OptiShift pro kolové nakladače řad L150F, L180F a L220F. Na modelu Volvo L150F bude demonstrovat přednosti Opti-Shiftu živě na venkovní prezentační ploše.

Moderní technologie na mnichovském výstavišti

Do bavorské metropole zamíří i specialista na moderní převodovky ZF, konkrétně na veletrhu představí svou řadu určenou speciálně pro stavební mechanizaci ZF cPower. Díky použití technologie hydrostaticko-mechanického přenosu nabídne až o třicet procent nižší spotřebu motoru a až o dvacet procent vyšší účinnost pro kolové nakladače ve srovnání s modely vybavenými hydrodynamickou nebo čistě hydrostatickou převodovkou.

Pozornost stavebního průmyslu poutají i hybridní technologie. Například Mitsubishi Heavy Industries vyvinul pohonný systém využívající vysoce výkonnou Li-Ion baterii, dieselový agregát, dva indukční motory a konvertor. Na veletrhu Japonci představí vysokozdvižný vozík osazený touto pohonnou jednotkou. Ve srovnání s vysokozdvižnými vozíky se stejnou nosností a konvenčním spalovacím motorem má být spotřeba paliva o 39 procent nižší. Mitsubishi bude koncept nabízet i pro důlní stroje, kolové nakladače, jeřáby a další specializovaná vozidla a zařízení.

Veletrhy pro celý svět

Společnost Messe München International (MMI) patří mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů na světě. Připravuje ročně na čtyřicet akcí, kterých se účastní zhruba třicet tisíc vystavovatelů z více než stovky zemí. Výstavištěm v Mnichově každoročně projdou přes dva miliony návštěvníků z 200 zemí celého světa.

MMI kromě „domácího“ Mnichova pořádá veletrhy v Asii, v Rusku, na Středním východě a v Jižní Americe. V zahraničí MMI provozuje šest dceřiných podniků pro lepší pokrytí asijského a evropského trhu. Společně se 64 pobočkami mateřského podniku aktivně pokrývají 90 zemí. MMI klade velký důraz na aspekty ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje.

www.bauma.de www.messe-muenchen.de

spinner